Chociaż podpisana umowa OC jest wiążąca przez 12 miesięcy, istnieją przypadki, w których wypowiedzenie jest możliwe. Jeśli przymierzasz się do zmiany ubezpieczyciela, poniżej znajdziesz praktyczne informacje w tym zakresie.

Data dodania: 2015-05-19

Wyświetleń: 1422

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wypowiedzenie OC nie dotyczy każdego przypadku. Można tego dokonać wyłącznie w kilku określonych sytuacjach.

1. Sprawdź, czy możesz wypowiedzieć OC

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy przysługuje wypowiedzenie OC.

Dotyczy to takich przypadków jak:

  • wypowiedzenie umowy zawartej telefoniczne lub internetowo – z usług można zrezygnować w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy (taki termin dotyczy jednak wyłącznie klientów indywidualnych);
  • wypowiedzenie umowy zakupionej wraz z używanym pojazdem – nowy właściciel może wypowiedzieć poprzednią umowę OC w dowolnym momencie bez podawania przyczyny,
  • wypowiedzenie umowy, która została automatycznie przedłużona – dzięki temu można uniknąć tzw. zdublowania polis.

Jeśli spełniasz jeden z wyżej wymienionych warunków, wówczas wypowiedzenie OC jest jak najbardziej uzasadnione i możliwe.

2. Stwórz wypowiedzenie na piśmie

Drugim krokiem w stronę wypowiedzenia umowy OC jest stworzenie stosownego pisma.

 Dokument powinien zawierać kilka istotnych kwestii, takich jak:

  • dane osobowe posiadacza polisy – imię, nazwisko, adres zamieszkania,
  • numer polisy ubezpieczeniowej,
  • okres ubezpieczenia,
  • markę i model pojazdu,
  • numer rejestracyjny pojazdu.

W oświadczeniu możesz odwołać się również do art. 28 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r. nr 124 poz. 1152 z późniejszymi zmianami). Jest to ustawa, która reguluje wszelkie kwestie związane z polisą OC.

Warto mieć świadomość, że wzory oświadczeń o odstąpieniu umowy OC udostępniane są przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych na stronach www.

3. Wyślij wypowiedzenie lub złóż osobiście

Gdy masz już stworzone oświadczenie, należy teraz dostarczyć go do konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Wypowiedzenie OC możesz złożyć osobiście w placówce ubezpieczyciela lub przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego.

Jeśli składasz wypowiedzenie umowy podpisanej przez Internet lub telefon, albo też wypowiadasz kończącą się umowę, musisz pamiętać o zachowaniu terminów. Oświadczenie powinno dotrzeć nie później niż 1 dzień przed upływem ważności umowy. W tym przypadku znaczenie może mieć więc wybór metody dostarczenia wypowiedzenia. Najlepiej dokonać tego osobiście albo za pośrednictwem Poczty Polskiej (tylko w przypadku tej instytucji liczy się data stempla pocztowego).

Termin złożenia wypowiedzenia OC nie ma znaczenia, jeśli chcesz wypowiedzieć umowę, którą podpisał poprzedni właściciel pojazdu. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie – nawet kilka miesięcy po zakupie auta.

Zanim wypowiesz OC, musisz wykupić drugą polisę

Warto mieć świadomość, że w przypadku ubezpieczenia OC obowiązuje zachowanie ciągłości polisy. Jeśli wypowiadasz umowę u jednego ubezpieczyciela, musisz podpisać drugą – w wybranej firmie ubezpieczeniowej. Za przerwę w ciągłości OC grożą poważne konsekwencje finansowe, dlatego lepiej ich uniknąć.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena