Lekcje związane z nauką jazdy, nie należą do miłych wspomnień, szczególnie jeśli są to pierwsze lekcje i przy jeździe odczuwamy jeszcze spore emocje i stres.

Data dodania: 2015-05-02

Wyświetleń: 1292

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Warunki uzyskania prawa jazdy

Fakt, iż  prawo jazdy to ciężki kawałek chleba to jeszcze nie wszystko, oprócz tego musimy spełnić jeszcze szereg innych warunków.

Pierwszą rzeczą, którą musimy spełnić by móc starać się o uzyskać prawo jazdy jest wiek, otóż każda osoba, która przystępuje do egzaminu prawa jazdy musi mieć co najmniej 18 lat. Bez tego warunku mimo, iż jesteśmy najlepszymi kierowcami i doskonale sobie radzimy z różnymi manewrami, nikt nie pozwoli nam zdobyć prawa jazdy.  Warto jednak wiedzieć, iż nie musimy mieć 18 lat by zapisywać się do ośrodka szkolenia kierowców i zaczęcia tam kursów. Szkoły nauki jazdy mają możliwość szkolić osoby, które nie mają jeszcze 18 lat, dzięki temu przyszły kierowca ma możliwość przystąpić do egzaminu tuż po zaczęciu dojrzałości, co pozwala mu zaoszczędzić sporo czasu, gdyż uczeń przeważnie ma mało czasu na naukę jazdy i ma małe możliwości by całe szkolenie przeprowadzić w miarę krótkim czasie.

Drugim warunkiem jest właśnie ukończenie szkolenia zarówno praktycznego jak i teoretycznego. Obecnie każdy kursant ma obowiązek wyjeździć 30 godzin jazdy a także odbyć kursy teoretyczne na temat zasad ruchu drogowego jak i budowy samochodów również w liczbie 30 godzin. Ogólnie nie ma wytycznych czy te 60 godzin zrealizujemy przykładowo w tydzień, czy też będziemy uczęszczać do ośrodka szkolenia kierowców przez wiele miesięcy. Ważne jest ukończenie i posiadanie odpowiedniego dokumentu. Niestety często okazuje się, iż kursant po 30 godzinach jazdy nie czuje się pewnie czy też nawet sam instruktor sugeruje kursantowi, iż potrzebne są mu jeszcze dodatkowe godziny jazdy doszkalające.

Ostatnim trzecim etapem uzyskania prawa jazdy jest zdanie egzaminu Państwowego. Egzamin ten jest rejestrowany wideo a także przez egzaminatora. Egzamin składa się z dwóch części, praktycznej czyli z jazdy po parkingu należącego do ośrodka, gdzie wykonujemy tzw. łuk tyłem a także ruszanie z hamulca ręcznego pod górkę a także z jazdy po mieście, gdzie również mamy obowiązek zaparkować w wyznaczonym przez egzaminatorze miejscu. Drugi etap egzaminu to teoria, czyli uzupełniamy test dotyczący kodeksu ruchu drogowego. Podczas egzaminu musimy także wskazać różne elementy pojazdu o co poprosi nas egzaminator.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena