Piękny uśmiech w dużej mierze zależy od nas. Dlatego jeżeli chcesz nim olśniewać, w takim przypadku pamiętaj, że liczy się przede wszystkim systematyka, ponieważ to przede wszystkim od regularnej pielęgnacji zależy stan zębów i jamy ustnej.

Data dodania: 2015-03-29

Wyświetleń: 1524

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Codzienna pielęgnacja zębów – o czym trzeba pamiętać?

Podstawowe akcesoria do higieny jamy ustnej to pasta do zębów oraz szczoteczka. Nie warto jednak ograniczać się tylko do nich, ponieważ dzięki dodatkowym produktom będzie można uzyskać lepsze efekty. Dlatego do dopasowanej pasty i szczoteczki (nie za twardej) warto dodać płyn do płukania jamy ustnej, a także akcesoria przeznaczone do czyszczenia przestrzeni międzyzębowej, żeby skutecznie usunąć znajdujące się pomiędzy zębami resztki pożywienia oraz inne zanieczyszczenia.

Ile razy dziennie myć zęby? To często pojawiające się pytanie u dentystów. Najlepiej około 2-3 razy na dzień, niekoniecznie po każdym posiłku, ponieważ zbyt częsta higiena może przyczynić się do zniszczenia zębów. Najlepiej myć zęby po około 30 minutach od posiłku, zwłaszcza kwaśnego, na przykład po wypiciu soku pomarańczowego czy zjedzeniu cytrusów, ponieważ w przeciwnym przypadku można osłabić szkliwo. Należy umyć zęby we wszystkich płaszczyznach, także od wnętrza jamy ustnej. Wtedy, gdy nie można umyć zębów, warto chociażby wypłukać jamę ustną wodą lub zastosować gumę do żucia.

Jak zostało już wspomniane, ważne jest również oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, o czym często zapominamy. Można wybrać nitkę dentystyczną, specjalne szczoteczki, które jednak nie zawsze sprawdzają się w przypadku ciasno ułożonych zębów, lub też dostępny jest irygator, czyli urządzenie czyszczące linię dziąseł i przestrzenie międzyzębowe strugą wody pod wysokim ciśnieniem – jest ono polecane też osobom mającym problemy z dziąsłami.

Nie można zapominać też o regularnym odwiedzaniu dentysty – raz na pół roku lub rok wystarczy zależnie od zaleceń specjalisty. Nie warto zapominać o profilaktycznych wizytach, ponieważ to dentysta w porę będzie mógł wykryć próchnicę i inne schorzenia, gdy nie dają one jeszcze zauważalnych objawów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena