W ostatnich latach bonding stomatologia wzbudza coraz większe zainteresowanie. To skuteczna metoda, mająca duży wpływ na poprawę kształtu i wyglądu zębów. Nierzadko mówi się, że jest lepszą opcją niż licówki, a już na pewno tańszą. Po zabiegu tym jednak trzeba dbać o zęby, stosując pielęgnację i właściwą dietę.

Data dodania: 2023-06-12

Wyświetleń: 110

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Bonding stomatologia – pielęgnacja zębów po zabiegu

Bonding stomatologia to zabieg, którego efekty są zależne od pielęgnacji zębów

Osoby decydujące się na zabieg bonding stomatologia, muszą liczyć się z koniecznością dbania o te zęby po wizycie u specjalisty. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednią higienę jamy ustnej. Ma to duże przełożenie na trwałość uzyskanego w ten sposób efektu.

Zatem prawidłowa higiena ma opierać się na regularnym myciu zębów pastą z fluorem, która pomaga utrzymać zęby w dobrym stanie. Fluor skutecznie wzmacnia szkliwo poprzez tak zwane nasilenie mineralizacji. Tym sposobem zęby są chronione przed próchnicą, a także niezwykle dokuczliwą nadwrażliwością.

Ponadto po zabiegu należy unikać gryzienia twardych produktów, a tym bardziej przedmiotów. Warto powstrzymać się od częstego żucia gumy. Najlepiej zrezygnować ze spożywania pokarmów, które mogą odbarwić bonding.

Stosując się do tych zaleceń, można realnie wpłynąć na przedłużenie efektu atrakcyjnego koloru, kształtu i ogólnego wyglądu zębów, uzyskanego podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Tak naprawdę higiena jamy ustnej nie jest nowością i zaleca się przestrzeganie jej codziennie, niezależnie od zabiegu. Będzie więc miała wpływ również na inne zęby.

Bonding stomatologia a dieta

By zbyt szybko nie utracić efektu, trzeba zadbać o prawidłową dietę. Powinna być bogata w składniki odżywcze wspomagające utrzymanie zdrowia jamy ustnej oraz mające duży wpływ na wzmocnienie zębów. To tak przez cały czas. Jeśli jednak chodzi o czas tuż po zabiegu, dokładnie przez 48 godzin, należy stosować białą dietę.

Biała dieta polegająca na spożywaniu białych produktów spożywczych skutecznie chroni przed powstawaniem przebarwień. Planując dietę na ten czas, warto wziąć pod uwagę produkty bogate w wapń, czyli produkty mleczne i nabiał.

Warto natomiast zrezygnować ze słodyczy. Nie zaleca się spożywania twardych produktów, które mogą przyczynić się do powstania odprysków w kompozycie. Dobrze jest wykluczyć z diety kwaśne produkty jak cytryna albo pomarańcze. Związki, które zawierają, mogą uszkodzić szkliwo zębowe, a także wywołać nadwrażliwość.

Ponadto po zabiegu bonding stomatologia trzeba pić duże ilości wody i do tego płukać jamę ustną. Woda skutecznie usuwa resztki pokarmu, a do tego również dezynfekuje.

Dieta może znacząco wydłużyć trwałość uzyskanego efektu, a w najgorszym przypadku nie przyspieszyć utraty efektu przed czasem. Stomatolodzy zwykle podają, że widoczne zmiany powinny utrzymywać się do 5 lat.

Poprawnie wykonany bonding to tylko jeden z czynników mających wpływ na wygląd zębów. Wiele zależy od diety i higieny jamy ustnej po przeprowadzeniu zabiegu. By cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, trzeba się w to nieco zaangażować.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena