Codzienna pielęgnacja zębów
Mycie zębów po każdym posiłku – kto nie słyszał tego hasła? Wiadomo, że zęby należy myć codziennie. Jednak zbyt częste ich polerowanie uszkadza szkliwo, dlatego przyjęło się, że należy je myć 3-4 razy dziennie. Do mycia trzeba dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz pastę. Warto stosować też nici dentystyczne, które usuną resztki jedzenia zalegające między zębami zaraz po posiłku. Ważną uwagą często słyszaną od dentystów jest zakaz mycia zębów od razu po zjedzonym posiłku. Gdyż wtedy uniemożliwiamy powrót do odpowiedniego PH i tym samym tracimy właściwości ochronne szkliwa. Dobrą metodą na odświeżenie oddechu jest guma do żucia, która przywraca odpowiedni poziom PH w ustach na przykład po kawie.
Regularne odwiedziny u dentysty
Oprócz pielęgnacji i codziennego mycia zębów bardzo ważną kwestią są wizyty u stomatologa. Ponieważ rozwój niektórych chorób nie jest zależny od naszej pielęgnacji, trzeba mieć wszystko pod kontrolą. Kontrolna wizyta u dentysty nie trwa długo, jeżeli wszystko jest w porządku z naszymi zębami. Czasami konieczne może okazać się borowanie czy wyrwanie zęba. Jednak lepiej zrobić to niż później nabyć niepotrzebny stan zapalny lub nawet zakażenie!
Zdrowe odżywianie się
Wszyscy wiemy, że zdrowy tryb życia nieoderwalnie towarzyszy zdrowemu odżywianiu. Dlatego, aby być zdrowym należy jeść zdrowo. Odżywianie ma wpływ również na zęby. Jedząc ryby, przetwory mleczne czy warzywa wzmacniamy budowę zębów i ich trwałość. Natomiast gdyby nasza dieta składała się głównie ze słodyczy i innych niezdrowych przekąsek nasze zęby pierwsze by to odczuły.
Są też problemy innego rodzaju. Mianowicie wszelkie wady zgryzu. Wtedy należy się udać do ortodonty, który oceni wadę i wprowadzi odpowiednie leczenie. To jedyna obecnie metoda walki z tymi problemami. Nowoczesna ortodoncja oferuje nam wiele skutecznych rozwiązań. Jednym z nich są aparaty stałe, które przymocowane są do zębów bez możliwości ściągnięcia przez określony czas. Następnie wdrażane jest leczenie podtrzymujące efekt po aparacie ortodontycznym. Kolejnym rodzajem są aparaty ruchome, które używane są przez określony czas w ciągu dnia na przykład w nocy. Są w pełni zdejmowalne. Używane są w przypadku mniejszych wad lub po to, aby wzmocnić efekt po aparacie stałym.
Co gdy ząb wypadnie?
Jest to koszmar wielu osób. Wypadające zęby z powodu chorób, wypadku czy przyjmowania różnych substancji. Wtedy należy taki ubytek wypełnić i tym zajmuje się protetyka stomatologiczna. Wstawia ubytki zębowe, które w zależności od ogólnej kondycji zębów są wykonane z różnych tworzyw.