Za prekursora i pioniera współczesnej kulturystyki uważa się Friedricha Wilhelma Mullera, znanego szerzej jako Eugen Sandow, pruskiego sportowca i siłacza, urodzonoego w 1867 roku w Królewcu.

Data dodania: 2015-03-28

Wyświetleń: 1298

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sandow po licznych studiach i latach praktyki nad rozwijaniem i kształtowaniem sportowej sylwetki, w 1901 roku w Londynie zorganizował pierwsze na świecie, stricte kulturystyczne zawody, o nazwie Great Competition.

Od tego wydarzenia na świecie zaczęto coraz częściej mówić o zagadnieniu, jakim jest kulturystyka, a sam Sandow spędził resztę życia podróżując po świecie i zachęcając ludzi do pracy nad własną sylwetką, rozwijaniem muskulatury i zdrowym trybem życia.

Wielkim ukłonem w stronę Eugena Sandowa jest główne trofeum przyznawane za zwycięstwo w najbardziej prestiżowych zawodach kulturystycznych na świecie - Mr. Olympia, organizowanych co roku w Stanach Zjednoczonych od 1965 roku, po dziś dzień. Zawody te uważane są za mistrzostwa świata kulturystów, a główna nagroda w nich to 275 000 dolarów oraz statuetka Eugena Sandowa. Wiele osób uważa, że w tym miejscu ma swoje centrum światowa kulturystyka.

Po zorganizowaniu przez Sandowa w Londynie zawodów Great Competition, kulturystyka szybko dotarła do Stanów Zjednoczonych, gdzie po kilkunastu latach zaczęła wzbudzać bardzo duże zainteresowanie i wkrótce ukształtowały się tam pierwsze federacje kulturystyczne, które istnieją po dziś dzień.

Pierwsza próba zorganizowania tego typu zawodów w Stanach Zjednoczonych odbyła się już w 1938 roku, a więc po śmierci Eugena Sandowa. Zadania tego podjął się amerykański promotor sportowy Johnny Hordines, który utworzył event pod nazwą America's Finest Physique. W tym okresie nie było jeszcze jasno ustalonych zasad, podziału na kategorie wagowe lub wzrostowe oraz nie było doprecyzowanych kryteriów oceniania przez sędziów. 

Dopiero kolejne zawody America's Finest Physique, zorganizowane w 1939 roku wprowadziły podział na kategorie wzrostowe i wagowe oraz zapewniły bardziej profesjonalny poziom. Wkrótce nazwę zmieniono na Mr. America - zawody kulturystyczne, które przez najbliższe kilkadziesiąt lat miały wieźć prym, wśród takich eventów jak Mr. Olympia i Mr. Universe.

Utworzenie Mr. Universe i Mr. Olympia w 1965 roku wpłynęło na zmniejszenie prestiżu Mr. America, jednak skala światowa nowych zawodów oraz większe zaplecze finansowe wywarło pozytywny wpływ na szerzenie się kulturystyki na całym świecie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena