W dzisiejszych czasach implanty zębów przestały być rozwiązaniem zarezerwowanym wyłącznie dla ludzi show-biznesu, którzy chcą olśniewać śnieżnobiałym uśmiechem przed kamerami. Coraz więcej osób decyduje się na wstawienie w szczękę specjalnej tytanowej śruby. Na czym polega ta metoda? Czy służy wyłącznie estetyce uśmiechu?

Data dodania: 2015-03-09

Wyświetleń: 1606

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

     Wielu osobom wciąż wydaje się, że na implanty decydują się głównie hollywoodzkie gwiazdy, które chcą mieć idealnie równe i białe zęby. Prawda jest jednak inna. Zadanie natychmiastowego wyrównania i wybielenia zębów spełniają licówki, czyli specjalne płytki mocowane do przedniej strony zębów – wyrównują one optycznie zgryz i pozwalają zakryć wszelkie przebarwienia.

     Funkcja implantów jest zupełnie inna. Na zabieg implantacji tytanowej śruby decydują się osoby, które z różnych przyczyn mają braki w uzębieniu bądź cierpią z powodu bezzębia. Przyczyny utraty zębów mogą być różne – zaawansowana próchnica niekwalifikująca się do leczenia, wypadek, choroba. Implanty zastępują braki zębów, a nie maskują niedoskonałości, które ma zgryz pacjenta. Żaden dentysta nie zaproponuje pacjentowi wyrwania zdrowego zęba i wstawienia w jego miejsce implantu. Metodę tą stosuje się wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. Najprościej rzecz ujmując, implanty są alternatywą dla całkowitej lub częściowej protezy zębowej albo mostu protetycznego.

     Implanty zębowe nie są tanim rozwiązaniem. Mają jednak znaczącą przewagę nad innymi rozwiązaniami protetycznymi – jako jedyne nie maskują braków w uzębieniu, ale odtwarzają prawidłowo funkcjonujący ząb łącznie z korzeniem, zapobiegając tym samym zmianom w zgryzie, rozsuwaniu się pozostałych zębów, osuwaniu się dziąseł. Przy odbudowie protetycznej na implancie nie wymaga się też naruszania sąsiednich zębów, tak jak w przypadku mostu protetycznego, do którego mocowania konieczne jest oszlifowanie sąsiednich zębów, na których osadza się most.
     Implanty to najlepsze możliwe rozwiązanie protetyczne w obecnych czasach. Przy odpowiedniej higienie jest bardzo trwałe – może posłużyć pacjentowi nawet kilkadziesiąt lat. Biorąc to pod uwagę, cena zabiegu nie sprawia już wrażenia tak bardzo wygórowanej.

     Istnieją jednak pewne przeciwwskazania go zabiegu implantacji. Należą do nich ciężkie choroby psychiczne, czynna choroba nowotworowa, radio i chemioterapia, zaburzenia hematologiczne (głównie problem z krzepnięciem krwi), osteoporoza, alkoholizm, nieustabilizowana cukrzyca, naganna higiena jamy ustnej i brak rokowań na poprawę sytuacji, a także ciąża (kobietom w ciąży nie wszczepia się implantów). Lekarz implantolog może również odmówić wykonania zabiegu ze względu na podeszły wiek pacjenta, choroby przyzębia, nieprawidłowy zgryz, nikotynizm, alkoholizm czy bruksizm (parasomnia polegająca na patologicznym tarciu zębami żuchwy o zęby szczęki, zwłaszcza w nocy, tzw zgrzytanie zębami).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena