Klasyfikacja soczewek
Obecnie produkowane są soczewki kontaktowe różnego typu. Podstawowy podział wynika z przeznaczenia, okresu użytkowania i trybu noszenia. Dostępne są więc soczewki korekcyjne, stosowane w leczeniu i wyrównywaniu wad wzroku, ale istnieją również tzw. soczewki kosmetyczne – za pomocą których można zmienić kolor oczu.
Soczewki korekcyjne
Soczewki zalecane są przede wszystkim w leczeniu i korygowaniu wad wzroku. O ich zastosowaniu decyduje lekarz okulista po uprzednim badaniu oczu, podczas którego sprawdzana jest ostrość widzenia, refrakcja oka, krzywizna rogówki, przednia część oka, poziom wydzielania łez. Następnie, uwzględniając wadę wzroku pacjenta, okulista może zalecić soczewki:
- sferyczne – stosowane w przypadku krótkowzroczności i dalekowzroczności,
- toryczne – stosowane w przypadku występowania astygmatyzmu,
- progresywne – stosowane w przypadku presbiopii, czyli tzw. starczowzroczności, objawiającej się w określonym wieku brakiem ostrości widzenia.
Soczewki kosmetyczne
Ze względu na zastosowanie nowoczesnych materiałów, na rynku dostępne są soczewki pozwalające osiągnąć ciekawe efekty kosmetyczne. Za ich pomocą można dowolnie zmieniać kolor oczu, jak i intensywność wybranej barwy. Co więcej, dostępne są również soczewki zmieniające kształt tęczówki, dzięki czemu można uzyskać efekt na przykład kocich oczu. Wprowadzenie na rynek soczewek kosmetycznych sprawiło, że sięgają po nie już nie tylko osoby z wadą wzroku.
Uwaga! Nawet jeśli soczewki mają być użyte jednorazowo, zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który dobierze indywidualnie ich kształt. Soczewka zawsze musi dokładnie pasować do oka.
Soczewki jednorazowe i wielokrotnego użytku
Na rynku dostępne są soczewki jednorazowe lub wielokrotnego użytku, noszone wyłącznie w ciągu dnia bądź przez kilka dni – nawet bez przerwy. Soczewki jednorazowe zalecane są przede wszystkim osobom cierpiącym na alergię lub nadwrażliwość oczu. Ponieważ po jednokrotnym użyciu są wyrzucane, nie wymagają dbałości o higienę podczas przechowywania – jednak dbałość o higienę w czasie użytkowania jest wymagana.
Natomiast soczewki wielokrotnego użytku wymagają specjalnej pielęgnacji, aby ewentualne zarazki nie pozostały na ich powierzchni i nie zostały przeniesione do oka. Konsekwencją zaniedbań mogą być dokuczliwe infekcje narządu wzroku. Okres użytkowania soczewek wielokrotnego użytku może wynosić dwa tygodnie, miesiąc, trzy miesiące lub rok. Ponadto, niektóre soczewki są przeznaczone do noszenia wyłącznie w ciągu dnia, a są również takie, które mogą być używane bez przerwy tydzień, dwa tygodnie lub miesiąc.