Nie wiem czy przeprowadzono ankietę na temat najpopularniejszej gry na świecie. Myślę jednak, że Super Mario i Super Mario Bros uplasowałyby się wysoko w tym zestawieniu. Dzięki włoskiemu hydraulikowi gracze polubili platformówki. Można się pokusić o stwierdzenie, że gra zmieniła świat gier wideo.

Data dodania: 2015-01-20

Wyświetleń: 1947

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Cudowne lata 80?

Wszystko zaczęło się w latach 80. Okres, który nie sprzyjał rozwojowi w branży rozrywki elektronicznej. W Stanach Zjednoczonych panował monopol Atari. Było to spowodowane absolutnym brakiem konkurencji i ostrą polityka właściciela firmy Raya Kassara. Taka sytuacja miała bezpośredni wpływ na długie bo 2-letnie załamanie rynku gier wideo. Nastąpiło to bezpośrednio po wydaniu Pac-Mana i E.T.: The Extra-Terrestrial. Gry te nadszarpnęły reputację marki.

Nadszedł nasz czas.

W tym czasie swoją szansę zwęszyło Nintendo. Odważny krok z ich strony biorąc pod uwagę, że japońska firma w tym czasie także nie miała zbyt dobrych notowań. Ich gra Radar Scope powodowała podwyższone ciśnienie wśród graczy i zarządu spółki. Nintendo jednak potrafiło się podnieść po tym nie powodzeniu. Tego wręcz cudu, dokonał młody i zdolny pracownik firmy, Shigeru Miyamoto. Przeprogramował automaty i tak powstał Donkey Kong. Co ciekawe sprawa zakończyła się zwycięstwem japończyków w pozwie sądowym złożonym przez studio Universal (posiadacz praw do postaci King-Konga). Ludzie polubili Jumpmana, który walczył z Kongiem próbując uratować swoją pannę z jego niegodziwych łap.

Cześć Mario!

Później Jumpman ewoluował w Mario. Podobno tak miał na imię właściciel kamienicy, w której siedzibę miało Nintendo of America. Na początku Mario Bros. wyglądał nieco skromnie. Plansza była statyczna, a nasz bohater poruszał się po 4 kondygnacjach. Jego zadaniem było czyszczenie nowojorskich rur ze stworów przypominających żółwie. Atakować je można było jedynie od dołu. Naskoczenie na nie skutkowało utratą życia. Mylicie się jeśli uważacie, że wąsy pełnią rolę ozdobną. Był to zabieg celowy. Możliwości sprzętowe były ograniczone. Mario nie mógł mieć ust, ale wąsy świetnie to ukrywały.

Niewątpliwy Sukces.

Pamiętacie jak wspominałem o kryzysie w branży gier wideo. Pomimo tego projekt Mario cieszył się sporym uznaniem wśród graczy. Za sprawą Nintendo uwierzyli, że gry mogą się od siebie różnić. Niektórzy publicyści uważają Super Mario Bros za arcydzieło branży elektronicznej rozrywki.

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona