Trudno o pytanie, które z jednej strony wydawałoby się prostsze, a z drugiej dzieliło internautów bardziej. Wystarczy poczytać fora, żeby zrozumieć jak personalny stosunek do sprzętu gamingowego mogą mieć jego użytkownicy. Czy na tytułowe pytanie można odpowiedzieć jednym słowem? Nie. Bo wybór konsoli zależy od kilku rzeczy. Mamy jednak nadzieję, że lektura pomoże Ci podjąć decyzję. Skupiamy się na trzech najpopularniejszych konsolach dostępnych na rynku - PS5, Nintendo Switch i Xbox series X.

Data dodania: 2022-04-28

Wyświetleń: 362

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Konsola do gier. Jaką wybrać?

Przede wszystkim, do czego potrzebujesz konsoli?

Pytanie tylko na pozór wydaje się naiwne. Pewnie, że do grania - ale już na tym etapie dasz radę podjąć decyzję, czy wybierasz Switcha czy urządzenie któregoś z pozostałych gigantów. Nintendo Switch jest jedyną konsolą przenośną w zestawieniu - przy tym bardzo dopracowaną i cieszącą się świetnym wsparciem producentów. Wychodzi na nią mnóstwo gier, łącznie z klasykami takimi jak Wiedźmin 3 czy Diablo. Spokojnie zabierzesz ją ze sobą do pociągu czy samolotu. Po połączeniu ze stacją dokującą i telewizorem pozwoli również na zabawę na podzielonym ekranie - sama konsola wyposażona jest w domontowywane pady pozwalające na zabawę dwóm graczom (kolejne można dokupić). To wszystko sprawia, że Switch jest idealną opcją dla każdego podróżnika - robi również furorę podczas spotkań towarzyskich. Wspólne wyścigi samochodowe są naprawdę emocjonujące. Wady? Mimo, że mamy oczywiście do czynienia z pełnymi wersjami gier - łącznie z pełną ścieżką dźwiękową - mały ekran utrudnia zanurzenie się w przedstawianej historii. Oczywiście ta wada znika w przypadku korzystania z telewizora… Ale wtedy również wybór robi się większy.

Pojedynek gigantów

PS5 i nowy Xbox mają oczywiście swoje wierne grupy fanów. Jedna i druga ma argumenty, przemawiające na korzyść ulubionego rozwiązania. Uspokójmy ich zatem od razu: żadna z tych konsol nie jest po prostu lepsza. Może za to bardziej wpadać w gusta poszczególnych graczy. Zacznijmy więc od podstaw: Obie konsole zadebiutowały w listopadzie 2020 roku, obie borykały się z początkowymi problemami z dostępnością. To oczywiście ogromne uproszczenie, ale obie są na dobrą sprawę zaawansowanymi komputerami, przeznaczonymi przede wszystkim do zapewniania rozrywki. Oba wyposażono w napędy blu-ray 4k, na obu odpalisz Netflixa i inne popularne serwisy streamingowe. Czym zatem się różnią?

Technikalia

Nie zadręczając szczegółami: Xbox jest potężniejszy. Recenzenci zazwyczaj nie dostrzegają różnicy w jakości grafiki, jeśli gramy w 30-40 klatkach na sekundę lub w full HD - jednak zaczyna ona być widoczna, gdy obraz wyświetlamy w 4k. Oczywiście PS5 w większości tytułów pozwala wybrać między wydajnością a jakością - wtedy przy najwyższych rozdzielczościach obraz wyświetlany jest z nieco mniejszą płynnością (ale wciąż większą, niż filmy). Czy różnicę da się zauważyć? Tak. Czy nam kiedykolwiek przeszkadzała? Nie. Ale warto o niej pamiętać - może być istotna w kontekście nadchodzących w przyszłości gier, które lepiej wykorzystają możliwości mocniejszego sprzętu. 

Pady

Tutaj różnicę mamy fundamentalną, a wybór zależy od preferencji samego gracza. Oba pady są bardzo ergonomiczne, wyposażone w wibracje a gra na nich to czysta przyjemność - odmiennie rozwiązano jednak kwestię ładowania. Pady od PS5 mają zintegrowany akumulator i ładowane są przy pomocy złącza USB-C. Microsoft zastosował obok możliwości ładowania w ten sposób również tradycyjne wymienne baterie. To na pewno wygodna opcja przy wielogodzinnych maratonach przed ekranem. Dodatkowa zaleta kontrolera Microsoftu? Jest kompatybilny z komputerami wyposażonymi w Windows 10. 

Gry

Wisienka na torcie. Tak naprawdę to właśnie gry sprawiają, że wybór jest taki trudny. Koniec końców, pod względem samych technikaliów czy dołączonych kontrolerów konsola Microsoftu bezsprzecznie jest lepsza. Niektóre spośród najlepszych gier wszechczasów powstały jednak z myślą o Playstation. I tylko o Playstation. The Last of Us, Ghost w Tsushima, Spider Man, seria Uncharted, Horizon Zero Dawn czy The God of War to gry, które wyznaczały kierunek rozwoju dla całej branży - użytkownicy Xboxów musieli się jednak obejść smakiem. Na Playstation powstaje więcej tak zwanych exclusive’ów - gier przeznaczonej wyłącznie na nie. Nad ich jakością czuwa również samo Sony, zazwyczaj więc są to naprawdę świetne tytuły. Oczywiście Microsoft nie zapomina o swoich graczach i próbuje gonić Sony - najbardziej znane tytuły w które zagramy wyłącznie na ich konsoli to seria Halo czy Forza. Microsoft w ramach subskrypcji udostępnia również bogatszą bibliotekę gier niż Sony. Warto wspomnieć, że niektóre tytuły z tej biblioteki dostępne są również na PC - a po zakupie kilku większych producentów gier, Microsoft może w przyszłości zaskoczyć. 

Dlaczego wybór jest taki trudny?

Krótko? Bo oferta gier jest zwyczajnie lepsza na Playstation. A konsola Microsoftu jest lepsza pod względem technicznym. Dlatego dyskusje o wyższości jednego sprzętu na drugim się nie kończą. Jak wyjść z impasu? Najlepiej zastanów się, w co planujesz grać. Być może tytuły z których słynie jedna lub druga konsola pomogą Ci rozstrzygnąć dylemat. Sprzedaż Playstation jest na niektórych rynkach prawie dwukrotnie większa niż Xboxa - co też świadczy o preferencjach graczy. Tak czy inaczej, warto przyszykować się na spory wydatek. Sama konsola to jakieś 2700 złotych, ale do tego będzie potrzebny również telewizor - pożyczka więc może ułatwić szybkie sfinansowanie zakupu. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena