To pytanie, które pojawia się na każdym forum, pada w każdym sklepie, a pewnie nawet w każdej rozmowie o konsolach, zwłaszcza w konwersacjach osób, które zupełnie się na tym nie znają. Konsole są na rynku już od kilku lat, a temat nadal rozgrzewa niczym odwieczny dylemat Coca Cola czy Pepsi.

Data dodania: 2013-01-31

Wyświetleń: 1534

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O technikaliach będzie niewiele, bo są zawiłe i mało zrozumiałe. Utrzymuje się obiegowa opinia, że XBOX 360 ma większą moc obliczeniową, dzięki czemu grafika wygląda odrobinę lepiej niż Playstation 3, ale to sprawa dyskusyjna. Inna obiegowa opinia to rozdzielczość 1080i osiągana w grach na XBOX 360 (niepełne full HD), podczas gdy na Playstation 3 wyciągniemy maksymalnie 720p. 

Istotniejsze są argumenty bliższe codziennemu użytkowaniu. Lifestyle, czysto użytkowe kwestie, wrażenia użytkownika korzystającego z obu systemów na co dzień. Różnic jest kilka – i to znaczących. Najważniejszego - dotycząca portfela. XBOX 360 jest w przystępnej cenie. Konsola Microsoftu to koszt rzędu 599 zł. Playstation 3 jest droższe – 819 zł. Koszty gier są w zasadzie identyczne, ale różnica w wydatkach na systemy wyrównują się, jeśli uwzględnić koszt nowoczesnych kontrolerów ruchu. Na gadżet śledzący nasze ruchy Microsoftu – Kinect wydamy kolejne 499 zł, natomiast zestaw startowy Playstation MOVE 199 zł. W kwestiach kosztów zakupu – remis!

Teraz kwestia usług sieciowych, które poniekąd są powiązane z zawartością portfelai. Otóż w Playstation podstawowa usługa online jest darmowa, a w przypadku XBOX 360 za grę ze swoimi przyjaciółmi przez Internet trzeba zapłacić dodatkowy abonament. Niewysoki – około 120 zł za rok, ale trzeba to również wziąć pod uwagę. W tym przypadku jednak dobrze wiadomo za co się płaci. Pod względem obsługi, stabilności i intuicyjności obsługi system Microsoft XBOX Live bije na głowę PSN Network. Usługa Playstation jest toporna, wolna, niestabilna i zwyczajnie nieprzyjemna w obsłudze. W tym przypadku 1:0 dla XBOX 360.

Kluczową przewagą Playstation 3 nad XBOX 360 jest napęd. Konsola Sony została wyposażona w czytnik Blu Ray. Urządzenie może być wykorzystywany tylko i wyłącznie jako jeden z lepszych odtwarzaczy filmów Blu Ray. Koncerty, Filmy 3D, Dokumenty – kategoria jest niezwykle szeroka i daje godziny wspaniałej rozrywki.

Licencja: Creative Commons