Czyż nie jest prawdą, że najważniejsze w naszym życiu jest poczucie szczęście? A czy wiesz, że tak naprawdę ten stan można łatwo osiągnąć? Czym jest szczęście, jakie je osiągnąć - dowiesz się z tego artykułu.

Data dodania: 2015-01-14

Wyświetleń: 2457

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak być szczęśliwym

Być może lekko Cię zszokuję, ale prawdziwego szczęścia nie da Ci bycie bogatym, posiadanie luksusowego auta, wielkiego apartamentu. To nie rzeczy, ale to jakim Ty jesteś człowiekiem decyduje o Twoim szczęściu. To czy jesteś spełniony wynika  z Twoich myśli. Natomiast myślenie, że jak kupię sobie drogie auto będę szczęśliwy, jest zgubne i może Ci robić krzywdę. Tak naprawdę radosny, wdzięczny możesz być tu i teraz. Możesz się uśmiechnąć, przypomnieć sobie najwspanialszy moment z Twojego życia i być szczęśliwym. A jak mieć taki stan  na zawsze? Trzeba w to włożyć trochę pracy, ale czego się nie robi żeby być szczęśliwym prawda? Opiszę Ci pewną zadziwiającą sytuację. Otóż kiedyś przeprowadzono badanie na temat poziomu zadowolenia z życia. Wzięło w nim udział dwóch mężczyzn. Pierwszy  poruszał się na wózku inwalidzkim, a drugi był milionerem i miał bogate życie. Jak myślisz, który z nich jest bardziej szczęśliwy? Otóż, oboje są tak samo szczęśliwi. Twoje szczęście nie zależy od tego co posiadasz materialnie. Pieniądze pomagają być szczęśliwym, ale wszystko tak naprawdę zależy od Twoich myśli.  Zauważ, że są na świecie ludzie bogaci, którzy jednak w pewnym momencie swojego życia stwierdzają, że nie są szczęśliwi. A z drugiej strony są osoby niepełnosprawne które są bardzo szczęśliwe. Przytoczę tutaj najlepszy przykład jakim jest Nick Vujicic. Nick opowiada, że jest bardziej szczęśliwy niż większość osób mających ręce i nogi. Jak to możliwe? Myślę, że jest to kwestia tego czy żyjemy zgodnie z tym co chcemy robić w życiu. Nie bez powodu wymieniłem wcześniej najczęstsze wymówki jakie sobie ludzie stawiają przez co się bardzo ograniczają. Nick pewnie mógłby  wymyślić tysiąc takich wymówek. Zamiast tego skupił się na tym co może w życiu robić. Nie skupia się na tym na co nie ma wpływu. Jaki jest tego efekt? Jest bardzo szczęśliwym człowiekiem, który wnosi niesamowitą wartość do życia innych ludzi poprzez przemawianie, motywowanie i dawanie innym nadziei na lepsze życie.

Szczęścia nie osiąga się dążąc do niego bezpośrednio. Szczęśliwi jesteśmy wtedy kiedy robimy to co sprawia nam radość.

 To czy będziesz szczęśliwy zależy tylko od Ciebie. Bardzo ważne są jeszcze dwa aspekty. Po pierwsze czy czujesz, że robisz w życiu to co chcesz? A po drugie, czy nie utrudniasz sam sobie bycie szczęśliwym? Jeśli nie robisz w życiu tego czego pragniesz to najwyższa pora na zmiany. Musisz zmienić pracę,  otoczenie, wszystko to co odbiera Ci radość życia. Już słyszę te wymówki, że nie wiem co mogę robić innego, nie wiem czy dam radę, STOP! Jeśli nadal poszukujesz swojej drogi życiowej, zastanawiasz się  co daje Ci poczucie satysfakcji i spełnienia- bardzo dobrze, to znak że się rozwijasz

Zrób następujące zadanie: stwórz na kartce papieru swoją listę ulubionych zajęć. Zastanów się co Cię pociąga? Co mógłbyś robić całymi godzinami tracąc rachubę czasu i nie wiedząc co oznacza słowo nuda? Możesz zapytać też innych w czym według nich jesteś najlepszy? Co w Tobie najbardziej chwalą? Jakie masz zdolności? Zapytaj znajomych, rodzinę bliskich. Są to wskazówki, które pomagają nam odkryć własną drogę. Tylko nie chce słyszeć, że nie masz żadnych talentów. Każdy z nas jest niezwykły i posiada potencjał. Trzeba go tylko w sobie odnaleźć. Kiedy uda Ci się odkryć coś co Cię pochłonie do tego stopnia, że mógłbyś to robić codziennie, przez większość dnia za darmo- jesteś na dobrym tropie. Jeśli ktoś będzie gotowy Ci za to zapłacić właśnie znalazłeś swój zawód, swoje powołanie. Tylko nie bierz pod uwagę wakacji, spania itd. :) Bardzo prawdopodobne, że będzie to najważniejsze zadanie jakie w życiu wykonasz. W życiu nie chodzi o to żeby tyrać, męczyć się. Uważam, że życie jest po to żeby się nim cieszyć. Fakt, że trzeba pracować dużo,  ale jeśli jest to coś co daje Ci ogromną satysfakcję i frajdę, to Twoje życie jest piękne. Odkryj w sobie swój potencjał i od razu przystąp do działania.

Czy nie utrudniasz sam sobie bycie szczęśliwym?

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale możliwe, że sam sobie utrudniasz bycie szczęśliwym. Może teraz pomyślisz, że zwariowałem, ale czytaj dalej. Powiem Ci jak podchodzę do tego, o czym teraz piszę. Po prostu w pewnych sytuacjach w życiu zadaje sobie pytanie: Czy dzięki temu będę szczęśliwy? Czy to jest mi do szczęścia potrzebne? Unikam sytuacji, które mogą pochłonąć moją energię. Dlatego nie oglądam telewizji, nie słucham radia, nie oglądam wiadomości, nie czytam gazet, nie korzystam z portali typu wp.pl, onet.pl itd. Jeśli już to śledzę informacje pozytywne albo sportowe. Pewnie  zastanawiasz się teraz dlaczego? Ale jak to, przecież Ty nie wiesz co się na świecie dzieje. Nie do końca tak jest. Unikam mediów z jednego bardzo ważnego powodu. Są tam przekazywane informacje gdzie 9 na 10 to informacje negatywne. Jak to się ma do szczęścia? Kiedy słyszysz wiadomości o wypadkach, katastrofach, to w tym momencie  jesteś szczęśliwy? Wysłuchując przekaz o jakimś wypadku nie jestem w stanie nikomu w tym pomóc. Nie mam na to wpływu, więc nie ma sensu się zamartwiać. Oczywiście współczuję osobom, które przeżył jakąś tragedię, ale nie pozwalam na to żeby to zburzyło mój wewnętrzny spokój. Jeśli jest możliwość z mojej strony udzielenia jakiejś pomocy, to chętnie to zrobię. Prawda jest taka, że telewizja ma ogromny wpływ na to czy jesteś szczęśliwym człowiekiem. Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy i powiedzieć, że Ciebie tam takie informację nie dołują. Tak Ci się tylko wydaje. Twoja podświadomość to chłonie. Później mogą się w Tobie kształtować różne ograniczenia, a to nie pomaga być szczęśliwym. Dlatego odrzuć bezwartościowe oglądanie telewizji. Możesz to zrobić stopniowo. Np. W tym tygodniu nie oglądaj telewizji w jeden dzień, w następnym w dwa dni. Po siedmiu tygodniach nie będziesz oglądał bzdur i zyskasz masę czasu na cieszenie się życiem. Jeśli chcesz oglądać jakiś program rozrywkowy lub naukowy, coś co wniesie jakąś wartość do Twojego życia, to jak najbardziej. Traktuj to wówczas jako nagrodę. Tylko za każdym razem zastanów się czy jest Ci to potrzebne do szczęścia i jaką wartość wnosi to do Twojego życia. Żeby doprecyzować,  nie oglądaj w telewizji tego co jest bez wartościowe. Jeśli chcesz obejrzeć w nagrodę przez godzinę występ jakiegoś kabaretu to jest coś co wprawi Cię w dobry nastrój . Ale unikaj oglądania śmieci, negatywnych informacji. Możesz w to teraz nie wierzyć, ale w Twoim życiu będzie dzięki temu więcej szczęścia.

Jeśli chodzi o szczęśliwe życie to jest jeszcze coś na co trzeba zwrócić uwagę. Bardzo możliwe, że nie jesteś tak szczęśliwy jak byś chciał bo nie jesteś wdzięczny za to co masz do tej pory. Słowo wdzięczność, jest bardzo ważne. Codziennie powtarzam sobie za co jestem wdzięczny i dumny w swoim życiu. Za co możesz być wdzięczny?

- za to, że żyjesz

- za to, że możesz teraz czytać książkę

-za to, że masz ręce

-za to, że masz usta

- za to, że możesz jeść i pić

- za to, że się urodziłeś

Nie bez powodu wymieniłem najbardziej oczywiste rzeczy, za które możesz być wdzięczny. Chcę żebyś sobie uzmysłowił, że każdy ma w swoim życiu wiele powodów do wdzięczności. Wychodzę z  założenia, że trzeba być wdzięcznym w życiu za to co się ma, żeby móc dostać bądź osiągnąć coś więcej. Ma to duży związek ze szczęściem. Bo kiedy codziennie sobie wymieniasz rzeczy i fakty, ze które jesteś wdzięczny to automatycznie jesteś szczęśliwy. Zastanawiasz się komu jesteś wdzięczny? Możesz być wdzięczny stwórcy, rodzicom, znajomym, nauczycielom, trenerom. Odkąd odkryłem moc bycia codzienne wdzięcznym za to co już mam w swoim życiu, dostrzegam więcej dobra wokół siebie. Pamiętaj, aby być szczęśliwym nie chodzi o to, żeby coś mieć materialnego. Bardziej chodzi o to, żeby być kimś. Wszystko się sprowadza do tego o czym pisałem wcześniej. Cel Twojego życia musi sprawiać, że codziennie jesteś szczęśliwy, bo czujesz spełnienie i satysfakcję z tego co robisz. Nie ma drogi na skróty, żeby być szczęśliwym. Możesz wybrać krótkotrwałe szczęście poprzez kupno czegoś. Tylko przypominam, to da Ci  radość na chwilę i znów po jakimś czasie zaczniesz szukać szczęścia gdzieś indziej. Podejrzewam, że ponownie sięgniesz po jakąś materialną rzecz. Uważaj, to Cię krzywdzi. Zauważ jak ludzie próbuję być bardziej szczęśliwymi poprzez krótkotrwałą satysfakcję. Kupują różne rzeczy, często piją alkohol żeby się lepiej poczuć. Czasami nawet  robią sobie operacje ciała czy inne zabiegi, bo uważają że przez to będą szczęśliwi. Na chwilę jest to dobre rozwiązanie. Jednak jeśli chcesz mieć w życiu prawdziwe, pełne szczęście to nie tędy droga.  Jeszcze ważna uwaga. Pisałem o tym wcześniej, ale jeszcze powtórzę. Nie użalaj się nad sobą. Doceń to co masz. Jeśli chcesz być szczęśliwy, koncentruj się na możliwościach a nie na ograniczeniach. Chciałeś być sportowcem ale nie udało Ci się z różnych przyczyn? Nie szkodzi, pomyśl nad tym z innej strony. Może Twoim powołaniem jest nauka innych jak być sportowcem? Wiesz jak to jest kiedy z jakiegoś powodu nie udało Ci się zrobić kariery. Może to dla Ciebie znak, żebyś pomógł innym ją zrobić? Może widok osób, które dzięki Tobie osiągnęły sukces będzie dla Ciebie wielką radością i spełnieniem?  Wykorzystaj swoje możliwości. Zawsze szukaj pozytywnych stron w tym co Cię spotyka. Postępuj zgodnie z tymi zasadami i żyj pełnym szczęścia życiem. Podałem tutaj przykład sportowca, ale równie dobrze może to być inny zawód. Podejście jest jednak analogiczne. Pamiętaj, że masz w sobie potencjał i tylko od Ciebie zależy czy go wykorzystasz.

Masz w sobie prezent, który być może siedzi w Tobie i czeka na rozpakowanie. Wykorzystaj to!

Przy temacie szczęścia, muszę jeszcze zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz. Mam tutaj na myśli wspomnienia. Chodzi o to, żebyś gromadził je w swoim życiu. Opisywałem to wcześniej chociażby na przykładzie tego jak przebiegłem maraton. Wspomnienia są bezcenne. Tego Ci nikt nie zabierze. Im więcej będziesz miał w życiu wspomnień, z których jesteś dumny, tym bardziej jesteś szczęśliwy. Zdradzę Ci teraz coś fajnego. Wyznaję w swoim życiu taką zasadę. Jeśli mam do wyboru kilka możliwości spędzenia wolnego czasu to zawsze zadaje sobie pytanie: Która z tych czynności da mi najlepsze wspomnienia? Zachęcam Cię abyś również tak podchodził do swoich czynności życiowych, bo to ma duży wpływ na Twój poziom szczęścia. Pamiętaj: Nigdy nie bój się być szczęśliwym.

Abraham Lincoln powiedział kiedyś bardzo mądre zdanie:

„ Ludzie są na tyle szczęśliwi na ile sobie pozwolą”

Mam teraz dla Ciebie zadanie. Wypisz na kartce minimum 10 momentów, zdarzeń, sytuacji ze swojego życia kiedy byłeś szczęśliwy. Trzymaj kartkę z tymi wspomnieniami w takim miejscu abyś widział ją codziennie rano. Zaraz po przebudzeniu przypominaj sobie te wszystkie wspaniałe momenty wyobrażając je sobie. Niech to będzie Twoim rytuałem. Poświęć na to ćwiczenie około 10 minut dziennie. Na mnie wspomnienie szczęśliwych zdarzeń z życia wpływa bardzo motywująco i poprawia moją energię. Jeśli nie wierzysz w skuteczność tego ćwiczenia albo nie chce Ci się tego robić potraktuj je jako eksperyment a zobaczysz jak pozytywnie wpłynie to na poziom Twojego szczęścia i energii.

 Dodatkowo zachęcam Cię abyś 10% swoich miesięcznych dochodów  przeznaczał na swoje zainteresowania, hobby – coś co sprawia Ci radość.. Trzeba w życiu pracować, realizować swoje cele, ale na przyjemności też musisz mieć czas. Jak sobie wspominam różne momenty z mojego życia kiedy to szalałem z moimi przyjaciółmi bądź z dziewczyną, to jestem niesamowicie szczęśliwy. Podziwiam ludzi, którzy są strasznie poważni i nie mają poczucia humoru. Ja zawsze tryskam energią i staram się żartować nawet jeśli nie zawsze mi to wychodzi:) Dam Ci znów do wykonania dwa ćwiczenia. Pierwsze być może będzie dla Ciebie dziwne, ale daje bardzo dobre efekty. Codziennie rano po przebudzeniu uśmiechaj się przez 20 minut. Nawet jeśli jesteś bardzo pozytywną osobą, zrób to. Przez takie proste ćwiczenie wytworzysz w sobie nawyk bycia uśmiechniętym od samego rana. Zobaczysz jak to zmieni Twoje samopoczucie. Drugie zadanie również jest związane z uśmiechaniem. Zaplanuj sobie tak czas, abyś mógł codziennie wieczorem przez chociażby 30 min pośmiać się. Obejrzyj jakiś kabaret, komedię, pośmiej się ze znajomymi, poczytaj kawały. Masz się codziennie śmiać! Twoje życie ma być pełne radości i uśmiechu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena