Obecnie, jedną z najważniejszych kwestii w funkcjonowaniu państwa polskiego jest zapewnienie jego obywatelom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego.

Data dodania: 2015-01-10

Wyświetleń: 2207

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczeństwo wewnętrzne dla studentów

W naszym kraju kwestiami bezpieczeństwa zainteresowane są zarówno organy administracji rządowej i samorządowej, instytucje publiczne, społeczne i gospodarcze, jak i organizacje i stowarzyszenia pozarządowe. Jednak wciąż brakuje wykwalifikowanej kadry specjalistów w tej dziedzinie. Dlatego też studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne wydaje się atrakcyjnym wyborem dla młodych osób.

Zadania, zagrożenia, kształcenie

Handel bronią i narkotykami, terroryzm i cyberterroryzm, przestępczość zorganizowana, korupcja, nielegalna imigracja, klęski żywiołowe i ekologiczne, itd., to tylko niektóre zagrożenia, z jakimi codziennie zmagają się służby państwowe oraz podmioty działające w sferze pozarządowe, i do tychże zadań są przygotowywani studenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Tak duży zakres działania oraz złożoność problematyki bezpieczeństwa wewnętrznego sprawia, że popyt na specjalistów z tej dziedziny przerasta podaż na dzisiejszym rynku pracy.

Zwiększenie efektywności działania podmiotów państwowych i społecznych związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym państwa jest korelatywne przede wszystkim z podnoszeniem poziomu profesjonalizmu funkcjonariuszy i pracowników administracji publicznej, którzy realizują zadania w tej sferze funkcjonowania państwa. Można to osiągnąć poprzez odpowiednie, praktyczne kształcenie na specjalistycznych, profilowanych kierunkach studiów wyższych.

Jakie są perspektywy zawodowe dla studentów?

Studia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne przygotowują absolwentów do pracy w instytucjach podległych m.in. resortom: spraw wewnętrznych, obrony narodowej, administracji i cyfryzacji, zdrowia, pracy i polityki społecznej, w instytucjach administracji rządowej i samorządowej, gospodarce narodowej oraz w sektorze prywatnym.

Kształcenie na takim kierunku daje studentom wiele możliwości do realizacji własnej drogi zawodowej, m.in. w: policji, wojsku, straży granicznej, państwowej straży pożarnej, służbach specjalnych, komórkach kryzysowych samorządów lokalnych, formacjach ochrony czy też firmach logistycznych i transportowych.

Ze względu na swą wagę oraz znaczenie, zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa należy do katalogu podstawowych potrzeb i zadań przed jakimi staje każde państwo. Bezpieczeństwo wewnętrzne to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych kierunków na rynku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena