Zgodnie z najnowszymi wymaganiami prawa unijnego, wódka jest wysokoprocentowym napojem alkoholowym, powstającym poprzez rozcieńczenie w wodzie destylatu alkoholowego – przy czym zawartość alkoholu nie może być mniejsza niż 37,5%.
Prawo unijne zezwala na produkcję destylatu alkoholowego z kukurydzy, winogrona, bananów, a nawet marchwi, co żywo poruszyło polskich producentów alkoholi. Mogłoby się zdawać, że nasze zdanie ma znaczenie, biorąc pod uwagę, że zdecydowanie przodujemy w produkcji wódki pośród krajów Unii Europejskiej – i zachowanie reputacji i marki stanowi niejako interes państwowy.
Wódki z owoców
Pośród wódek gatunkowych produkowanych obecnie na świecie, zdecydowanie królują destylaty otrzymywane z owoców i ziół. Najpopularniejszym trunkiem naturalnym, otrzymywanym z fermentacji owocowej jest śliwowica. Jak sama nazwa wskazuje, surowcem do jej produkcji są śliwki. Śliwowica jest narodowym napojem alkoholowym krajów bałkańskich, ceniona jest także na Słowacji i w Polsce – słynna Śliwowica Łącka nieodmiennie zachwyca konsumentów mimo nie do końca uregulowanej sytuacji prawnej.
Osobną kategorią są wódki produkowane z winogron – a szczególnie z wytłoczyn i pestek, pozostałych po produkcji wina. Francuski marc czy wloska grappa dobitnie pokazują, że dobry gatunkowo i jakościowo alkohol wcale nie potrzebuje wyrafinowanego surowca – chociaż wśród koneserów coraz popularniejsza staje się grappa pochodząca tylko z jednego szczepu winogron, tzw. grappa monovitigno.
W kraju słońca
W klubach i pubach dużą popularnością cieszy się importowana z Ameryki (a konkretnie – z Meksyku) tequila – a wokół jej spożywania wyrósł cały rytuał. Podawana jest z solą i cytryną (w przypadku tequili srebrnej) lub z cynamonem i pomarańczą (jeżeli należy do tequili złotych), a łatwość, z jaką można ją spożywać bywa dla entuzjastów tego trunku zgubna. Do jej produkcji używa się soku niebieskiej agawy – często niepoprawnie nazywanej kaktusem.
Zalewanie robaka
Istnieją wódki, które potrafią wprawić w zakłopotanie każdego smakosza. Do takich kwiatków należy mezcal, trunek będący narodową chlubą Meksyku. Surowcem do produkcji jest cały owoc agawy. Niezwykłość tego trunku polega na tym, że do środka butelki dodaje się larwy ćmy żerującej na agawie. Z pewnością taki wkład wpływa na walory smakowe alkoholu.
Istnieją wódki gatunkowe produkowane z morwy, trzciny cukrowej, ryżu, daktyli. Każdy z tych alkoholi charakteryzuje się niepowtarzalny smakiem i aromatem.