Reumatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się głównie zapalnymi, zwyrodnieniowymi oraz metabolicznymi schorzeniami stawów i kości, a także stanami zapalnymi tkanki łącznej o charakterze ogólnoustrojowym.

Data dodania: 2014-12-01

Wyświetleń: 2614

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pacjenci cierpiący na schorzenia reumatologiczne mogą liczyć na pomoc specjalistów oraz nowoczesnych ośrodków medycznych, poradni, szpitali, gabinetów prywatnych. Muszą tylko swoje odczekać, jeśli planują skorzystać z usług medycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, lub zapłacić, jeśli ich na to stać.

Schorzenia, którymi zajmują się na co dzień specjaliści reumatolodzy są bardzo poważne. Są to między innymi: dna moczanowa, choroba zwyrodnieniowa stawów, sarkoidoza, twardzina, układowe zapalenie naczyń, toczeń rumieniowaty układowy i inne.

Najpowszechniejsze wśród chorób reumatycznych jest RZS – reumatoidalne zapalenie stawów, znane również pod nazwą gościec. Jest to schorzenie charakterystyczne dla ludzi w podeszłym wieku, dotyczące palców, łokci i nadgarstków. Chodzi o znaczne zniekształcenia głównie małych stawów, co prowadzi do nie tylko do bólu, ale przede wszystkim do trwałych przykurczy, uniemożliwiających wykonywanie najprostszych codziennych czynności wymagających precyzji (np. pisanie, chwytanie przedmiotów, korzystanie z telefonu, higiena osobista itd.). Staw, który został zaatakowany przez chorobę staje się nieruchomy, a mięśnie wokół ulegają zanikowi. W przypadku zaawansowanych zmian, powrót do pełnej sprawności jest niemożliwy.

Reumatoidalne zapalenie stawów leczy się w profesjonalnych gabinetach reumatologicznych, w których nacisk kładzie się na zminimalizowanie dolegliwości bólowych i modyfikację przebiegu choroby. Pacjenci otrzymują leki o działaniu przeciwzapalnym, a także suplementację w postaci kwasów tłuszczowych omega-3.  

Niezbędnym elementem leczenia są specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne, takie jak krioterapia, kąpiele solankowe, kinezynoterapia, magnetoterapia oraz zabiegi fizjoterapeutyczne, które pozwalają zatrzymać postępy choroby i uśmierzyć ból towarzyszący temu schorzeniu.

Aby nie dopuścić do rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów, należy odpowiednio wcześnie reagować na symptomy typu: zaczerwienienia w okolicy stawów, mrowienie czy nawet drętwienie rąk. Wizyta u reumatologa, dokładny wywiad z pacjentem i przeprowadzenie profesjonalnej diagnostyki pozwoli ustrzec się przed poważnymi konsekwencjami rozwoju choroby.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena