Choroba układu ruchowego, jaką jest osteoartroza, to jedna z najczęstszych chorób dotykających kolana. 

Data dodania: 2017-08-31

Wyświetleń: 783

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Osteoartroza - zwyrodniene stawów

Charakteryzuje się ona uszkodzeniem chrząstki stawowej, które może powodować, że główki kości zaczynają ocierać się o siebie. Taki stan powoduje ból kolana, sztywność oraz deformacje stawów kolanowych.

Osteoartroza jest wynikiem działania całego szeregu czynników powodujących przeciążenie stawów. Między innymi są to: ciężki wysiłek fizyczny, otyłość lub nadwaga, złe odżywianie, nawracające urazy stawów, złe nawyki ruchowe, a także skłonności genetyczne. Końcowym efektem jest uszkodzenie chrząstki oraz zwiększona utrata składnika budującego tkanki. Choroba ta dotyka zwłaszcza drobne stawy rąk i nóg oraz nadmiernie obciążane stawy jak kolana, biodra i kręgosłup.

Główne objawy osteoartrozy to:

- ból stawu, który nasila się podczas ruchu   

- zesztywnienie stawu

- utrata/obniżenie funkcji w stawie

- deformacja stawu

 Leczenie osteoartrozy:

1. Leczenie metodą tradycyjną - większość osób, którym doskwiera choroba zwyrodnieniowa stawów, ma także problemy z nadwagą. Zbyt duża waga obciąża stawy, powodując ich nadmierne zużywanie. W takich przypadkach pierwszym i niezbędnym zaleceniem jest obniżenie wagi. Następnym istotnym krokiem w leczeniu jest praca z fizjoterapeutą, który pomoże usprawnić zakres ruchowy w stawie. Częstym błędem, który należy wyeliminować, jest też picie zbyt małej ilości wody.
2. Leczenie farmaceutyczne.
3. Leczenie chirurgiczne.


Warto też zwrócić uwagę na suplementy diety, które można stosować zarówno jako uzupełnienie leczenia, jak i w profilaktyce.

W trakcie badań przeprowadzonych w Klinice Ortopedycznej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Komenskiego w Bratysławie pod kierunkiem lek. med. P. Cisara, PhD, podawano  pacjentom cierpiącym na osteoartrozę, terapeutyczną dawkę 150 mg Pycnogenolu dziennie. Już po miesiącu stosowania pojawiły się widoczne wyniki. Pycnogenol jest substancją uzyskiwaną z kory sosny śródziemnomorskiej i jest silnym antyoksydantem.

Pycnogenol między innymi: obniżył ból kolan wywołany przez chorobę zwyrodnieniową, obniżył zesztywnienie kolan, obniżył negatywne uczucie obciążenia stawów, a ponadto nie wykazał żadnych skutków ubocznych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena