Przeważnie zaczyna się dość niewinnnie. Coraz więcej wolnego czasu spędzamy na graniu. W końcu gaming staje się częścią naszego życia. Jednym z elementów wyposażenia każdego gracza pecetowego są słuchawki gamingowe. Obok klawiatury, myszki i podkładki jest to podstawowy sprzęt - niezbędnik gracza. Być może nasze hobby zamieni się w karierę e-sportowca - kto wie?

Img

Bogata oferta

Sklepowe półki wręcz uginają się od natłoku sprzętu. Oferta jest naprawdę spora ponieważ na rynku istnieje mnóstwo firm, które proponują swoim klientom słuchawki dla graczy. Jak więc wybrać najlepszy sprzęt, aby w pełni być zadowolony z naszego zakupu? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie parametry są najważniejsze?

Komfort

Owych czynników jest naprawdę sporo. Sytuacja jest bardzo podobna do zakupu butów. Wygoda to priorytet przy wielogodzinnym użytkowaniu. Przeglądając ofertę słuchawek gamingowych należy zwrócić szczególną uwagę na:

- wielkość słuchawek - nie mogą być ani za duże ani zbyt małe,

- konstrukcji - wykorzystane materiały i ich spasowanie,

- wielkość nauszników - wyróżniamy otwarte, półotwarte i zamknięte

- wykończenie pałąka i nauszników - rodzaj wykorzystanego w tym celu materiału. (Najczęściej wykorzystuje się cienką skórę i wypełnienie z gąbki.)

Dźwięk

Następna ważna kwestia przy zakupie słuchawek gamingowych to jakość dźwięku. Można powiedzieć, że na jakość dźwięku składa się kilka czynników takich jak pasmo przenoszenia, impedancja i dynamika głośników. Warto więc wybrać się do sklepu osobiście i przetestować słuchawki na własnych uszach. Co jeśli nie mamy takiej możliwości? Nieoceniona w tej sytuacji może okazać się opinia znajomych lub opinie umieszczane na forach. Bardzo często słuchawki posiadają specyfikację techniczną, która cechuje się pasmem przenoszenia w przedziale 20-20000 Hz, impedancją wynosząca 32 ohm oraz dynamika minimalnie 90 dB.

Transmisja

Kolejną istotną rzeczą jest sposób przesyłu dźwięku. Tutaj sytuacja jest prosta. Użytkownik wybiera spośród:

- słuchawek przewodowych, których zaletą jest lepsza jakość dźwięku w porównaniu do słuchawek bezprzewodowych. Dla niektórych graczy problemem może się okazać dodatkowy kabel przy komputerze.

- słuchawek bezprzewodowych wykorzystujących technologię bluetooth. Z praktycznego punktu widzenia jest to korzystniejsze rozwiązanie. Brak kabla to więcej swobody. Trzeba przyznać, że tego typu rozwiązania może już konkurować z przewodowym odpowiednikiem ponieważ technologia poszła znacznie do przodu. Nieco zachodu może być również z powodu wymiany baterii lub ładowania akumulatorów.

Komunikacja

Większość z dostępnych na rynku słuchawek posiada mikrofon. Przydatny szczególnie dla lubiących grać w trybie online. Jego zadaniem jest zapewnienie łączności z pozostałymi graczami. Warto jednak zaznaczyć, że mikrofon można dokupić oddzielnie (z tej opcji często korzystają streamerzy). W przeważającej części przypadków mikrofony zamocowane są na ruchomym wysięgniku. Dzięki temu możemy łatwo regulować jego położenie.

Wygląd

Wydawać by się mogło, że wygląd to sprawa drugorzędna. Pomimo to wielu graczy zwraca na to szczególną uwagę. Na całe szczęście podobnie do sprawy podchodzą producenci słuchawek, którzy sporo czasu poświęcają na unikalny design produktu. Pomińmy aspekt tego, które słuchawki prezentują się najbardziej efektownie - na temat gustu się nie dyskutuje.

Cena

Dla wielu z graczy jest to najistotniejszy element. Należy pamiętać o tym, że wysoka cena nie zawsze oznacza dobrej klasy produkt. Przed ewentualnym zakupem warto zrobić rozeznanie wśród wszystkich dostępnych słuchawek.

 
Licencja: Creative Commons