0 głosów

Prawdziwa zima wciąż jeszcze przed nami, ale coraz krótsze dni i coraz większe chłody zapowiadają jej rychłe nadejście. Z pewnością wszyscy pasjonaci sportów zimowych nie mogą się doczekać kolejnej pory roku i marząc, by wykorzystać nabyte w minionych sezonach umiejętności zjazdowe w terenie, już szukają korzystnych ofert na wyjazdy na narty.   

Tym, którzy wciąż nie widzą w tym sporcie nic atrakcyjnego dla siebie, czas przypomnieć, czemu jazda na nartach jest tak dobry dla zdrowia i jej zalety dla utrzymania wysportowanej sylwetki. Dziewczyny katujące się wiecznymi dietami, by schudnąć , pewnie będą zaskoczone, że wysiłek fizyczny, któremu podlega ciało podczas zjazdu na nartach, to doskonały trening dla wszystkich partii jego mięśni.
Zanim jednak pospieszycie, rozentuzjazmowani, bookować atrakcyjne wyjazdy na narty, upewnijcie się, że nie będzie was potem czekać bolesna pamiątka w postaci skomplikowanej kontuzji. Niestety, jak wiadomo, nawet najlepszy sprzęt nie uchroni nieostrożnego narciarza przed wypadkiem, jeśli tylko przeniesie się wprost zza biurka na stok. Dlatego, planując wyjazdy na narty, czas wcześniej popracować nad kondycją, szczególnie jeśli na co dzień wam nie po drodze do regularnych ćwiczeń. W celu zminimalizowania ryzyka wypadku, wyjazd na narty trzeba poprzedzić godzinami intensywnych ćwiczeń w domu, czyli tak zwaną „suchą zaprawą”. Poniżej znajdziecie plan ogólnego treningu, który pomoże wam dobrze przygotować się do sezonu narciarskiego.

Jeśli chcesz uniknąć kontuzji na stoku, spróbuj wdrożyć w swój codzienny harmonogram ćwiczenia rozpisane poniżej. Właściwy trening przygotowawczy należy rozpocząć przynajmniej 6–8 tygodni przed wyjazdem na narty, więc możecie już zaczynać! Poprawicie w ten sposób swą wydolność a także wzmocnicie mięśnie (zwłaszcza czworogłowego ud i przywodzicieli, które są najbardziej obciążone podczas jazdy, a dodatkowo mięśnie grzbietu i brzucha).
Należy wdrożyć trening o charakterze wytrzymałościowym np. marsz na bieżni lub marszobiegi, jazdę na rowerze (może być stacjonarny), aerobik (przynajmniej 30 - 40 minut). Ten rodzaj wysiłku traktuje się jako przygotowanie do treningu, wzmacniającego poszczególne partie mięśni. Po treningu nie zapomnij o rozciąganiu (np. stojąc, chwyć kostkę jednej nogi i przyciągnij ją do pośladka, licząc do 30, a potem zmień stronę). Ćwicz minimum 2 - 3 razy w tygodniu. Powodzenia!

 

Licencja: Creative Commons