Botoks (toksyna botulinowa) jest bardzo popularnym produktem używanym w gabinetach medycyny estetycznej. Niewiele jest osób, które nie znałyby tego słowa lub nie wiedziały, co ono oznacza. Jednak mało kto wie w jakich okolicznościach doszło do rozpoczęcia używania botoksu w medycynie estetycznej. 

Data dodania: 2014-11-06

Wyświetleń: 1783

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Odkrycie botoksu w medycynie estetycznej

Dzisiejszy artykuł opowiada o „narodzinach” botoksu i historii jego zastosowania w odmładzaniu twarzy.

Botoks jest znany w medycynie już od połowy XX wieku, kiedy to zaczęto go stosować w leczeniu m.in. kurczu powiek, stopy końsko-szpotawej, kręczu karku. Jednak dopiero w 1987 małżeństwo lekarzy z Vancouver w Kanadzie, Jean i Alastair Carruthers, przypadkowo odkryli przeciwzmarszczkowe działanie botoksu. Ich odkrycie zmieniło oblicze piękna na całym świecie.

Alastair Carruther jest dermatologiem, który do momentu odkrycia zastosowania botoksu zajmował się wyłącznie procedurami czysto dermatologicznymi, przy czym w centrum jego zainteresowań znajdowała się dermatoonkologia. Natomiast jego żona, Jean Carruther, jest okulistką, która zajmowała się głównie okulistyką dziecięcą, ale również leczyła pacjentów dorosłych ze schorzeniami takimi jak np. nadmierny kurcz powiek, który leczyła ostrzykiwaniem roztworem botoksu. Toksyna botulinowa wstrzyknięta w nadmiernie napięte mięsnie, powodowała ich rozluźnienie i przywracała prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.

Pewnego dnia jedna zpacjentek Jean, zadzwoniła do niej z reklamacją dotyczącą tego właśnie leczenia. Pacjentka miał pretensje o to, że pani doktor w trakcie ostatniej sesji nie ostrzyknęła większego obszaru okolicy oka-tak jak robiła to zazwyczaj. Pacjentka tłumaczyła, że owszem, kurcz powiek przechodzi po botoksie, ale dzięki ostrzyknięciu większego obszaru znikają jej zmarszczki takie jak lwia zmarszczka.

Wbrew przełomowości tego odkrycia, słynnemu dziś amerykańskiemu małżeństwu lekarzy nie było łatwo wprowadzić botoksu do powszechnego użytku. Kiedy Jean i Alastair zaprezentowali swoje odkrycie w 1991 na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Dermatochirurgii spotkali się z oburzeniem i komentarzami takimi jak np.: „to jest szalony pomysł”, „to odkrycie donikąd nie doprowadzi”. Dziś wszyscy wiemy, jak bardzo ówcześni krytycy byli w błędzie. Jednak mimo podobnych głosów, odkrywcy botoksu nie przerwali swoich badań i sukcesywnie gromadzili dane na temat technik zastosowania botoksu w medycynie estetycznej.

Dopiero w 1993 roku świat medycyny estetycznej docenił spektakularne efekty przeciwzmarszczkowego działania botoksu.Obecnie usuwanie zmarszczek toksyną botulinową jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Likwidacja zmarszczek mimicznych twarzy botoksem jest zabiegiem krótkim (tzw. lunchowym), stosunkowo niebolesnym, a przy tym wysoce skutecznym i pozostającymw finansowym zasięgu większej części społeczeństwa.

Według najnowszych danych również Polacy uznają botoks za najskuteczniejszą procedurę oferowaną w gabinecie medycyny estetycznej. Rośnie także liczba mężczyzn korzystających z botoksu w celu usuwania zmarszczek, jak również w leczeniu nadpotliwości. Botoks przestał być tematem tabu i stał się nierozłączną częścią holistycznego podejścia do terapii przeciwstarzeniowej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena