Jesień za pasem, a co za tym idzie - kolejny rok akademicki. Dla wielu studentów oznacza to codzienne podróże środkami komunikacji miejskiej. By nieco umilić sobie ten czas, warto pomyśleć o muzyce. Do tego potrzebny nam będzie przenośny sprzęt grający, a także porządne słuchawki. Na co się zdecydować?

Img

Same zalety

Słuchawki na uszach z ulubionym z zestawem ulubionym dźwiękowym repertuarem jest zdecydowanie najciekawszą formą umilania sobie czasu podczas jazdy tramwajem czy autobusem. Ulubiona muzyka nie tylko pobudza do życia, poprawia humor i relaksuje, ale również skutecznie izoluje od niepożądanych dźwięków otoczenia: warkotu silnika czy irytujących głośnych rozmów współpasażerów. Dużo jednak ludzi słuchających muzyki podchodzi do kwestii wyboru słuchawek po macoszemu i kupuje najtańsze słuchawki douszne, tzw. „pchełki”. Nie jest to najlepszy wybór.

 

Dlaczego nie pchełki?

Słuchawki douszne są i tanie i niezwykle poręcznie – zajmują mało miejsca, spokojnie mieszczą się w kieszeni. Ich wadą jest jednak bardzo słabe izolowanie dźwięków otoczenia. Oznacza to, że słuchaną muzykę jesteśmy zmuszeni podgłośnić niemalże do maksimum, co jest bardzo niebezpieczne dla naszego słuchu. Alternatywą są tutaj słuchawki dokonałowe, ale nie do każdego ucha one pasują. O wiele zdrowiej i bardziej komfortowo wypadają w tym względzie słuchawki nauszne, niestety są większe, o wiele mniej poręczne i łatwiej je uszkodzić.

 

Co powinny mieć dobre słuchawki?

Oczywiście słuchawki przede powinny dobrze wybrzmiewać, grać czysto i klarownie. Równie ważne, na co nie każdy patrzy, jest wygoda użytkowania. Słuchawki nie tylko mają komfortowo spoczywać na naszej głowie, ale również powinny być na tyle lekkie, by nam nie ciążyły po ich dłuższym użytkowaniu. Jeśli szukamy słuchawek dla studenta, który często zwykle dużo się przemieszcza, to z pewnością sprzęt dla niego winien cechować się solidnością i wytrzymałością. W trakcie przemieszczania się bowiem sprzęt tego typu jest narażony na mechaniczne uszkodzenia.

 

Jaka konstrukcja słuchawek?

Wymieniliśmy główne przesłanki stojące za kupnem słuchawek dla studenta, czas jednak przejść do najważniejszego pytania o konstrukcję słuchawek. Ustaliliśmy również, że słuchawki nauszne są lepsze niż douszne w naszym wypadku. W istocie, jest jeszcze 3 opcja: słuchawki wokółuszne. Charakteryzują się one przeważnie jednak sporej wielkości przetwornikami, a co za tym idzie wagą, co może przeszkadzać w zastosowaniach mobilnych, jakkolwiek nie znaczy to, że to je dyskwalifikuje.

 

Zamknięte czy otwarte?

Słuchawki mogą być otwarte lub zamknięte. Zamknięte słuchawki w pełni odizolowują słuchacza od zewnętrznych odgłosów, co w środkach komunikacji publicznej jest nie lada atutem. Bywa to czasem uciążliwie, bowiem uszy w takim wypadku niemalże „nie oddychają”, co prowadzi w prostej linii do „efektu przegrzania uszu”. Z kolei słuchawki otwarte z racji swojej budowy – dźwięk wydostaje się na zewnątrz słuchawek – mogą przeszkadzać innym, jeśli słuchamy muzyki głośno.

Licencja: Creative Commons