Walka o idealną sylwetkę bywa wyczerpująca i często nie przynosi upragnionych rezultatów. Pomimo początkowych sukcesów i sporego spadku wagi większość osób odchudzających się w krótszym lub dłuższym czasie powraca do wagi wyjściowej. 

Data dodania: 2014-11-18

Wyświetleń: 2327

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odchudzanie nie musi być trudne

Dlaczego tak się dzieje? Jak uniknąć efektu jo-jo? Czy odchudzanie musi być trudne?

Przechodząc na dietę odchudzającą, należy zachować zdrowy rozsądek i nie popaść w przesadę. Głodzenie się lub stosowanie do diety „500 kalorii” nie tylko wpłynie negatywnie na nasz stan zdrowia, ale także odbierze chęci do życia i działania. Nawet jeżeli przez pewien czas radykalnie zmniejszymy racje żywnościowe, to po kilku tygodniach rzucimy się na jedzenie i kilogramy szybko przybędą.  Aby uniknąć takiego scenariusza, powinniśmy urozmaicić swoją dietę i zadbać o to, aby obfitowała we wszystkie składniki odżywcze.
Dietetycy sugerują, że najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie niezbyt obfitych posiłków pięć razy dziennie bądź wtedy, gdy odczuwamy głód. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie dziennego harmonogramy spożywania posiłków, np. śniadanie o 8, a kolejne posiłki co trzy godziny. Tym sposobem kolację zjemy o 20. Jeżeli przegapimy porę jedzenia, czekamy kolejne trzy godziny – to doskonała metoda na wyrobienie pewnego dziennego rytmu.
 Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie, które wedle porad dietetycznych powinno zawierać węglowodany i białko – z naszej strony proponujemy pełnoziarniste płatki z mlekiem. Ostatni posiłek jemy najpóźniej dwie godziny przed snem, gdyż w innym wypadku kalorie odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej.  Osoba odchudzająca się powinna wyeliminować z diety sól, cukier, białą mąkę, alkohol, tłuszcze nasycone, słodycze i napoje gazowane. Jeżeli zamiast tego wprowadzimy do jadłospisu zdrowe naturalne soki, wodę mineralną i słodzik, szybko przyzwyczajmy się do zamiany, a z czasem zupełnie zapomnimy, że kiedykolwiek stosowaliśmy którąś z wyżej wymienionych, niezdrowych „używek”. Na zachętę powiedzmy, że osoba spożywająca pięć łyżeczek cukru w ciągu dnia po jego odstawieniu zmniejszy ilość kalorii aż do 100!
Aby odchudzanie było skuteczne, należy nie tylko stosować się do porad dietetyków, ale także zmienić harmonogram dnia i znaleźć trochę czasu na aktywność fizyczną. Nie musimy od razu chodzić do siłowni, biegać czy jeździć na rowerze – na samym początku wystarczą półgodzinne spacery. Z czasem możemy rozszerzyć naszą dzienną aktywność i zapisać się chociażby na zajęcia na siłowni lub w klubie fitness. Ćwiczenia aerobowe nie są wyczerpujące i mogą być wykonywane przez osoby w każdym wieku. Wystarczą jedynie chęci i odrobina silnej woli.
Jeżeli żadna z form „zbiorowego” wysiłku nie wydaje nam się szczególnie atrakcyjna, zawsze możemy ćwiczyć w zaciszu domowego ogniska. Wraz ze spadkiem wagi będziemy mieli dodatkową motywację do ćwiczeń – pierwsze efekty diety z pewnością dadzą nam kopa do działania!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena