Większość z nas w latach młodzieńczych padła ofiarą trądziku. Mimo, że okres dojrzewania dawno już minął u niektórych, widmo trądziku wciąż nam towarzyszy. Aby walczyć z wrogiem z przeszłości trzeba najpierw go dokładnie poznać.

Data dodania: 2014-10-13

Wyświetleń: 1482

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trądzik - zmora nastolatków, przekleństwo dorosłych

Czym jest trądzik?

Trądzik z pewnością jest problemem, a także chorobą, którą należy leczyć najlepiej u specjalisty. Objawia się on przede wszystkim pojawieniem się znacznych zmian na skórze w formie pryszczy, krostek i zaskórników. Rozwój tego schorzenia przebiega w trzech etapach.

Etap I

W pierwszej fazie trądziku pojawiają się zaskórniki. Przybierają postać białych punktów lub też czarnych kropek znanych, jako wągry. Zaskórniki nie pojawiają się jedynie na twarzy. Mogą występować również na dekolcie, plecach i ramionach.

Etap II

Pojawienie się grudek oraz krostek świadczy o średnim nasileniu trądziku. Zaczynają występować czerwone zmiany na skórze, które świadczą o tym, że wystąpił stan zapalny wokół gruczołów łojowych skóry.

Etap III

W tym etapie trądziku zakażone są już głębsze warstwy skóry. Czerwone grudki w środku zaczynają wypełniać się ropą, a sama głębokość cysty pozostawia po sobie widoczne blizny.

Co ma wpływ na rozwój trądziku?

Na trądzik zazwyczaj cierpią osoby młode w okresie dojrzewania. Niemniej jednak dotyka również osoby starsze. Nie wiek jest przyczyną tego kłopotliwego i wstydliwego schorzenia. Za najczęstszą przyczynę trądziku specjaliści wskazują:

1. Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych

Gruczoły łojowe są silnie powiązane z mieszkami włosowymi. Odpowiedzialne są przede wszystkim za wytwarzanie sebum, który na celu ma ochronę skóry przed niekorzystnymi czynnikami środowiska zewnętrznego. W wyniku nieprawidłowego funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, gruczoły zaczynają produkować zbyt dużo sebum, które zatyka przewody gruczołów łojowych. W wyniku tego procesu na skórze zaczynają pojawiać się zaskórniki, grudki, krostki i wiele innych deformacji skórnych.

2. Grzyby i inne bakterie

Bakterie beztlenowe mogą również przyczynić się do powstania wielu szkód na naszej cerze. Rozpad łoju (sebum) może doprowadzić do reakcji zapalnej, w której kontakt z bakteriami lub grzybami doprowadza do powstania trądziku.

3. Hormony

W trakcie dojrzewania ilość hormonów wytwarzana do organizmu jest znacznie większa. W obydwu płciach wytwarzane są hormony męski, czyli androgeny i to właśnie one oddziaływają na gruczoły łojowe.

Oczywiście przyczyn występowania trądziku jest znacznie więcej. Mają one głównie źródło w zaburzonej gospodarce hormonalnej. Ważne by nie bagatelizować tego problemu i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, najlepiej dermatologiem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena