Rozważ możliwość bycia wzorcem.

Data dodania: 2008-06-08

Wyświetleń: 5997

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy człowiek, najłatwiej i w sposób rzeczywiście trwały, decyduje się na pewne zachowania, nie, ze względu na strach, pod wpływem przymusu, czy zagrożenia karą. Badanie psychologiczne jednoznacznie wskazują, że najefektywniejsza jest pozytywna motywacja. Dzięki temu człowiek najlepiej rozumie, że postępowanie według jasno określonych zasad: prawdomówności, pracowitości i uczciwości w ogóle, jest jego zyskiem oraz elementem trwałej satysfakcji z siebie i swojego postępowania. Kształtuje się ją w warunkach życzliwości i doceniania, nawet tych pozornie drobnych, sukcesów osobistych.

Każdy z nas, żyjąc w jakiejś społeczności ludzi, rodzinie, grupie znajomych, współpracowników itp. - wywiera, określony swoją postawą, wpływ na innych. Jeżeli jesteśmy odczytywani jako nastawieni przyjaźnie i okazujemy szczere zainteresowanie i zaufanie innym, pozostawiając przy tym sobie swobodę działania, stajemy się, niemal automatycznie, autorytetami, ludźmi, których zdanie ma realną wartość w tej społeczności. Ogromne znaczenie dla takiej roli ma pozytywne motywowanie do działania i wzbudzanie motywacji wewnętrznej. Chodzi o tworzenie subiektywnego rozumienia zasadności aktywności przez przyjęcie jej jako własnego pomysłu, a nie narzuconej z zewnątrz i stosowania motywatorów zewnętrznych związanych z przymusem, karami i zakazami.

Pozytywna motywacja nie zawsze jest przyjmowana od razu i właściwie. Wzorce społeczne jakie charakteryzują ogólnie przyjęty stereotyp myślowy, najczęściej wzmagają obawę o wykorzystanie i jakiś podstęp, który się za tym kryje. Trzeba o tym pamiętać. Pozytywna energia, wewnętrzna motywacja i zaufanie stanowią jednak najlepsze warunki tworzenia nowej postawy życiowej.

Ukazywanie pozytywnych wzorców postaci i zachowan, motywuje do wysiłku i pomaga przełamać niefektywne stereotypy myślowe i niebezpieczne obyczaje i tradycje. Będąc wzorcem dla innych i wartościową osobą, która w swojej społeczności stale odnawia więzi i nawiązuje nowe kontakty, możemy stać się fundamentem formowania nowych postaw, opartych na odpowiedzialności i miłości.

Brak takich osób powoduje utratę motywacji do wysiłku, poczucie bezradności i objętność na własny los.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena