Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego jak duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie może mieć wentylacja.

Data dodania: 2014-08-30

Wyświetleń: 1241

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Różnice między wentylacją mechaniczną a grawitacyjną

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosuje się wentylację grawitacyjną, która wykorzystuje naturalne zjawisko różnic ciśnienia powietrza wewnątrz i z zewnątrz budynku. Alternatywnym rozwiązaniem do tego typu urządzeń jest wentylacja mechaniczna. Ten rodzaj wentylacji od niedawna jest dostępny na rynku, dlatego rodzi bardzo wiele opinii, z których wiele jest nieprawdziwych.

Wentylacja grawitacyjna

Jest to bardzo prosty system wymiany powietrza, który odbywa się na podstawie jego naturalnego ruchu. Cieplejsze powietrze jest lżejsze od chłodnego, dzięki temu, jeśli w domu panuje wyższa temperatura niż na zewnątrz, powietrze zostaje wypchane z budynku przez siłę wyporu. Na działanie wentylacji grawitacyjnej ma wpływ wiatr. W zależności od kierunku może on ułatwiać prace urządzenia lub ją utrudniać.

By taka wentylacja działała poprawnie, niezbędne są pionowe przewody kominowe. Należy je zamontować w pomieszczeniach, z których powietrze powinno uciekać (łazienka lub kuchnia). Wentylacja ta działa bardzo sprawnie, gdy na zewnątrz panuje umiarkowana temperatura. Natomiast, gdy rozpoczynają się upały, konieczne jest otworzenie okien do wietrzenia pomieszczeń.

Wentylacja mechaniczna

Chcąc posiadać urządzenie, która działa niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, warto zainstalować w swoim domu wentylację mechaniczną. Zapewnia ona stały przepływ powietrza oraz umożliwia jego regulację. Posiadając taki rodzaj wentylacji możliwe jest szybkie przewietrzenie pomieszczeń bez konieczności otwierania okien.

Mówiąc o wentylacji mechanicznej nie można nie wspomnieć o rekuperatorach. Umożliwiają one odzyskanie utraconego ciepła oraz zapewniają spore oszczędności. Za pomocą specjalnego mechanizmu dochodzi do wymiany ciepła i do pomieszczenia dociera nagrane powietrze. Zimne natomiast usuwane jest na zewnątrz.

Trudno stwierdzić, która wentylacja jest lepsza. Obydwie posiadają swoje wady i zalety. Wybór wentylacji powinien być uzależniony przede wszystkim od warunków, jakie umożliwia nam architektura budynku oraz od własnych preferencji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena