Na czym polega rekuperacja? Kiedy warto ją zastosować? Kiedy rekuperatory są najbardziej wydajne?  

Data dodania: 2015-07-14

Wyświetleń: 1082

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rozwój nowych technologii sprawił, iż szczególnie przemysł korzysta z ich osiągnięć. Jedną z gałęzi przemysłu jest budownictwo, to ono wdraża nowości i sprawia, że budowane domy są energooszczędne i coraz bardziej przyjazne człowiekowi.

Jedną z nowoczesnych metod stosowanych w budynkach jest  rekuperacja, czyli odzyskiwanie energii termicznej gazów i ponownego ich wykorzystania. Proces ten przebiega w prosty sposób: świeże, oziębione powietrze zasysane jest przez urządzenie zwane czerpnią i kierowane do wymiennika ciepła, który znajduje się w bazie wentylacyjnej. Tam następuje jego ogrzanie przy udziale powietrza zużytego i usuwanego ze środka budynku. Proces ten odbywa się przy minimalnym zużyciu energii i jest bezgłośny.

Rekuperator pozwala na odzyskanie ciepła z otaczającego powietrza znajdującego się wewnątrz budynku. Pozwala to na ustabilizowanie, przy minimalnym zużyciu energii temperatury wewnątrz budynku czy pomieszczenia. System wentylacyjny nawiewowo- wywiewny sprawi, że odzyskamy ciepło z powietrza i ponownie zostanie ono wykorzystane.

Taki sam sposób wykorzystywany jest przy odzyskiwaniu ciepłej wody w odpływach kanalizacyjnych. Sposób odzyskiwania jest identyczny jak w przypadku odzyskiwania ciepłego powietrza. Woda zużyta oddaje ciepło, które jest wykorzystane do ogrzania czystej wody.
Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia posiadają możliwość przechowywania energii cieplnej, poprzez zastosowanie urządzeń zwanych buforami.

Pozostałe korzyści, jakie możemy osiągnąć dzięki zainstalowaniu rekuperatorów, to: 

  • brak zaparowanych okien, szyb, luster
  • mniejsza ilość kurzu, alergenów

Poza tym jest jeszcze wiele innych czynników, które mają bezpośredni i pośredni wpływ na nasze samopoczucie.  

Nowoczesne budownictwo i zastosowane w nim technologie pozwalają na rozszczelnienie pomieszczeń, poprzez zastosowanie rekuperacji. Przyczyną takiego postępowania jest stworzenie budynku, który będzie przyjazny człowiekowi, a komfort przebywania w nim odczujemy nie tylko poprzez zaoszczędzone pieniądze, lecz głównie zauważymy to na polepszaniu się zdrowia domowników.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena