We współczesnym budownictwie szczególnie duży nacisk kładzie się na to, by jak najbardziej ograniczyć zużycie energii. Budynki energooszczędne mają bardzo szczelne drzwi i okna, dzięki czemu straty ciepła są zminimalizowane.

Data dodania: 2016-06-21

Wyświetleń: 796

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Niestety istnieje druga strona medalu. Szczelna stolarka okienna i drzwiowa znacznie ogranicza możliwość wymiany zużytego powietrza, a tym samym prawidłową wentylację pomieszczeń. Rodzi to konieczność zastosowania sprawnie działającego systemu wentylacyjnego.

Można wyróżnić dwa zasadnicze rodzaje wentylacji: grawitacyjną i mechaniczną. W pierwszym przypadku ruch powietrza jest skutkiem różnic jego gęstości wywołanych różnicą temperatur. Ten naturalny mechanizm nie zawsze jest wystarczający, zdarza się, że w pojawiają się ciągi wsteczne lub w przewodach powietrze pozostaje w bezruchu. Z kolei wentylacja mechaniczna zapewnia odpowiednią wydajność o każdej porze, jednak generuje zużycie energii, a niektórym może przeszkadzać odgłos pracy wentylatorów.

A gdyby tak połączyć zalety obu rozwiązań? Jest to jak najbardziej możliwe, a wynikiem takiego rozumowania są systemy wentylacji hybrydowej. Zapewniają one skuteczną wymianę powietrza i uniezależniają ją od pory dnia, roku czy warunków atmosferycznych.

System ten opiera się na naprzemiennej pracy układu wentylacji naturalnej i mechanicznej. Jeżeli panują sprzyjające warunki powodowe i ciąg w kominach jest wystarczający do usuwania powietrza, działa tylko mechanizm grawitacyjny. Jeżeli jednak czujniki wykryją osłabienie ciągu, następuje uruchomienie układu mechanicznego. Jest nim zwykle niskoszumowy wentylator instalowany zazwyczaj na szczycie kanałów wentylacyjnych pracujących w systemie grawitacyjnym. Po wykryciu przez czujniki, że warunki ponownie sprzyjają ciągowi naturalnemu, silnik wentylatora jest wyłączany. Dzięki temu wentylator pracuje tylko w pewnych przedziałach czasowych, co nie tylko pozwala ograniczyć zużycie energii, ale także uciążliwości związane z działaniem silnika (chociaż wentylator i tak jest dosyć cichy).

Hybrydowe nasady kominowe wytwarzają niewielkie podciśnienie, dzięki czemu zużyte powietrze jest zasysane i wywiewane na zewnątrz. Możliwe jest uzyskanie wydajności porównywalnej z tą osiąganą przez systemy naturalne.

System wentylacji hybrydowej stosowany jest najczęściej w domach prywatnych i budynkach wielorodzinnych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena