Szacuje się, że włosy wypadają w określonym wieku nawet u 40-60% mężczyzn, a także u wielu kobiet. A to już stanowi powszechny problem.

Data dodania: 2014-08-23

Wyświetleń: 1159

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyczyny wypadania włosów są bardzo różnorodne, zwykle jednak wspólne dla kobiet i mężczyzn:
- nadmiar androgenów - testosteronu i dihydrotestosteronu lub prawidłowa ilość tych hormonów przy jednoczesnym zwiększeniu wrażliwości cebulek włosowych na ich działanie. U mężczyzn łysienie androgenowe jest powszechne, zaś u kobiet najczęściej świadczy o nadmiarze androgenów i wymaga dalszej diagnostyki, gdyż może być symptomem poważnych chorób (guzów jajnika lub kory nadnerczy);
- łysienie poporodowe - dotyczy części kobiet po urodzeniu dziecka, zwykle ustępuje samoistnie;
- łysienie spowodowane chorobami skóry głowy (łuszczyca, grzybica) lub chorobami ogólnoustrojowymi;
- łysienie spowodowane chemioterapią;
- wypadanie włosów pod wpływem niszczącego działania wolnych rodników tlenowych, powstających z promieniowania UVA i UVB, wysokiej temperatury, smogu fotochemicznego;
- mechaniczne uszkodzenie włosów - stosowanie lokówek, częste farbowanie włosów.

Łysienie jest najczęściej odwracalne, z wyjątkiem głębokich oparzeń i uszkodzeń skóry głowy, które prowadzą do nieodwracalnego zniszczenia mieszków włosowych z komórkami macierzy cebulki włosa. Tak więc po chemioterapii, a nawet w łysieniu androgenowym, włosy mogą z powrotem odrosnąć, pod warunkiem wyeliminowania czynnika uszkadzającego włosy.

Leczenie łysienia powinno być dwukierunkowe - z jednej strony należy dążyć do usunięcia czynnika uszkadzającego włosy, a z drugiej strony - jeżeli usunięcie tego czynnika jest niemożliwe, należy przynajmniej ograniczyć jego szkodliwy wpływ na włosy (na przykład chronić włosy przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym). Należy także pamiętać o zbilansowanej diecie bogatej w cynk, mangan, żelazo, krzem, miedź oraz witaminy - biotynę i witaminy z grupy B.

Warto zauważyć, że w łysieniu spowodowanym niszczącym wpływem środowiska zewnętrznego, lepiej działają kosmetyki stosowane miejscowo, bogate w przeciwutleniacze i witaminy, niż doustne suplementy. Dzieje się tak dlatego, że po podaniu doustnym składnik biologicznie aktywny zajmuje różne kompartmenty organizmu, przez co jego stężenie w cebulkach włosowych jest małe, dużo mniejsze niż po jego miejscowym zastosowaniu na włosy i skórę głowy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena