Spółka cywilna jest jedną z możliwych form prowadzenia działalności. Zastanawiając się nad wyborem optymalnego rozwiązania dla swojej działalności, warto jest poznać wady i zalety, jakie związane są z uczestnictwem przedsiębiorcy w spółce cywilnej.

Data dodania: 2014-07-31

Wyświetleń: 1105

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ten rodzaj spółki regulowany jest na podstawie prawa cywilnego, ale nie posiada osobowości prawnej. Jest to specyficzna forma prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z definicją, spółka cywilna grupuje przedsiębiorców, którzy wspólnie dążą do osiągnięcia jakiegoś celu. Przedsiębiorcy, których łączy umowa takiej spółki mogą wybrać inny i proporcjonalny do ich wkładu sposób opodatkowania.

Zalety spółki cywilnej

Spółka cywilna jest najczęściej wybierana przez osoby fizyczne. Jest to jednak najlepsza opcja z form działalności, która sprawdza się szczególnie w wypadku przedsięwzięć gospodarczych na niewielką skalę. Do najważniejszych zalet związanych z tą formą działalności należą na pewno niskie koszty powołania spółki – umowa spółki nie musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, co pozwala zaoszczędzić na taksach notarialnych. Dużym plusem takiej formy działalności są też uproszczone procedury powołania spółki, brak koniczności wnoszenia kapitału zakładowego. Kolejną zaletą tej formy działalności jest możliwość stosowania uproszczonych zasad księgowości oraz fakt, że wspólnicy wchodzący w skład spółki cywilnej nie płacą podatku dochodowego od działalności spółki, a jedynie podatek dochodowy od osób fizycznych.

Wady

Prawdopodobnie każda forma prowadzenia działalności oprócz zalet, posiada również słabsze strony. Jednym z najważniejszych minusów tej formy działalności jest praktycznie brak możliwości rozwinięcia prowadzonej działalności na większą skalę. Wiąże się to z ograniczonymi możliwościami zaciągania kredytów oraz powiększania kapitału. Należy również pamiętać, że wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność całym majątkiem osobistym za zobowiązania spółki. W praktyce oznacza to, że istnieje zagrożenie utraty majątku osobistego przez długi zaciągnięte przez wspólnika w ramach działalności spółki. Dlatego w wypadku spółek cywilnych niezwykle ważne jest zaufanie do wspólników. Kolejnym minusem jest konieczność rejestrowania się każdego ze wspólników w ewidencji działalności gospodarczej oraz ujawnianie nazwiska każdego z nich w nazwie spółki. Ten rodzaj spółek nie posiada regulacji prawnych, które pozwalałyby na wykluczenie ze spółki wspólnika działającego na jej szkodę. Problemem w funkcjonowaniu spółki cywilnej jest również wymóg, że wszystkie uchwały w niej podejmowane muszą być podejmowane jednogłośnie. Jeśli chodzi zaś o kwestię sprzedaży spółki cywilnej, to w praktyce wygląda to tak, że wspólnik może sprzedać swoje udziały.

W państwach Unii Europejskiej taka forma działalności jak spółka cywilna nie występuje. Istnieje zatem możliwość, że w przyszłości dostanie ona zlikwidowana.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena