Wzdęcia są kłopotliwym problemem natury zdrowotnej, który towarzyszył choć raz w życiu praktycznie każdemu.

Data dodania: 2014-07-20

Wyświetleń: 1016

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zazwyczaj trudno jest nam znaleźć bezpośrednią przyczynę wzdęć, zwłaszcza jeśli występują one sporadycznie, nie trwają długo i nie są dokuczliwe. Jeżeli natomiast wzdęcia pojawiają się szczególnie często, powinniśmy zastanowić się, skąd mogą się brać i jaka jest ich bezpośrednia przyczyna.

Jak można się spodziewać, najczęstszym powodem wzdęć są problemy z układem pokarmowym oraz przyswajaniem przyjmowanego pokarmu. Mogą one wynikać z kilku kwestii. We współczesnym świecie niezwykle często wzdęcia powodowane są przez niezdrowe jedzenie, pochłaniane w bardzo szybkim tempie. Niezdrowe, czyli jakie? Przede wszystkim silnie przetworzone i tłuste, a co za tym idzie, kaloryczne. Szybkie tempo jedzenia sprawia dodatkowo, że wraz z pokarmem połykamy dużo powietrza, które potem musi znaleźć ujście z układu pokarmowego. Prócz tego, w trakcie szybkiego spożywania posiłku niedokładnie gryziemy pokarm, który trudniej się przyswaja i może powodować gromadzenie gazów w jelitach.

Pojawianie się wzdęć może być powodowane również przez spożywane napoje. Prym wiodą tutaj napoje gazowane, a dodatkowo słodzone - bąbelki w nich zawarte wprowadzają do układu pokarmowego powietrze, które zazwyczaj wydalamy podczas odbijania. W przypadku spożywania dużych ilości takich napojów, organizm nie jest w stanie w ten sposób usunąć całego powietrza, a dodatkowo cukry zawarte w produktach gazowanych trudno się trawią. Niejednokrotnie przyczyną wzdęć jest też spożywanie produktów nabiałowych, zwłaszcza u osób cierpiących na nietolerancję laktozy.

O wiele rzadziej przyczynami wzdęć są poważne, patologiczne zmiany w organizmie, wywoływane przede wszystkim chorobami. Do najczęstszych powodów wzdęć należą schorzenia związane z układem pokarmowym, przede wszystkim zaparcia i niedrożności jelit. Wzmożona częstotliwość występowania wzdęć charakteryzuje też organizmy osób chorych na zespół jelita drażliwego - zwłaszcza jeszcze przed postawieniem diagnozy i przyjmowaniem odpowiednich leków wraz z właściwą dietą. Czasem wzdęcia są objawami upośledzenia czynności narządów, głównie trzustki czy pęcherzyka żółciowego. W przypadku, gdy wzdęcia występują nagminnie i nie mają związku ze spożywanym pokarmem, należy udać się do lekarza, celem uzyskania diagnozy.

Wzdęcia to również jeden z objawów alergii pokarmowej. W momencie, gdy osoba uczulona na dany produkt spożyje taką jego ilość, która wywoła reakcję alergiczną, wzdęcia i powiększony brzuch mogą pojawić się praktycznie w ciągu kilku minut. Jest to jeden z mniej groźnych objawów alergii pokarmowej, jednak powinien być wskazaniem do kontaktu z lekarzem, zwłaszcza jeśli pojawia się po spożywaniu konkretnych posiłków.

W większości przypadków wzdęć można uniknąć, rozsądnie dobierając dietę oraz przyswajane składniki odżywcze. Złotą zasadą jest tutaj zachowanie umiaru w spożywanych pokarmach i napojach, zwłaszcza tych zawierających dużo błonnika czy cukrów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena