Biegunka u dzieci to temat wstydliwy dla większości osób. Postaramy się przybliżyć tę kwestię i pomóc wszystkim cierpiącym na tę dolegliwość.

Data dodania: 2014-07-19

Wyświetleń: 1314

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Biegunka u dzieci i nie tylko

Dla każdej osoby, biegunka z pewnością jest nieprzyjemną dolegliwością. Jednakże jeśli mówimy o osobie dorosłej, to z pewnością jest w stanie ona sobie z tym problemem poradzić sama, a jeśli nie, to sama jest w stanie pójść do lekarza. Poza tym również osoba dorosła zazwyczaj odznacza się większą odpornością i biegunka przechodzi wówczas lżej. Co innego u dzieci. Tutaj bowiem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby uchronić dziecko przed skutkami biegunki. Jak w przypadku każdego człowieka, może ona mieć różne podłoże, ale u dzieci z pewnością układ pokarmowy jest delikatniejszy i znanych jest więcej przypadków wystąpienia biegunki na skutek niewłaściwego jedzenia. Przykładowo - może chodzić o zbyt tłuste jedzenie. W leczeniu biegunki u dzieci bardzo ważne jest ich nawadnianie.

Biegunka u dzieci

Bez cienia wątpliwości należy zauważyć, że dziecko samo nie jest w stanie zadbać o siebie i to osoba dorosła powinna czuwać nad tym, aby nie doszło do odwodnienia. Najlepiej w takiej sytuacji jest podawać wodę niegazowaną, źródlaną. Ze względu na fakt, iż nie zawiera ona elektrolitów, nie należy tej wody stosować dłużej niż kilka godzin. Ponadto trzeba pewnego wyczucia, aby dziecko nie piło ani zbyt wiele, ani zbyt mało. Zbyt duża ilość płynów może powodować wymioty, a zbyt mała z pewnością przyczyni się do odwodnienia organizmu. Można dodatkowo dziecku podać probiotyk, dzięki któremu flora bakteryjna układu pokarmowego będzie w stanie szybciej się odbudować. Jednocześnie w tym miejscu należy przestrzec przed dwoma zasadniczymi błędami, a takie również nieraz się trafiają. Przede wszystkim nie należy podawać dziecku węgla lekarskiego, jak również jakiegokolwiek innego preparatu powstrzymującego biegunkę. Należy w tym miejscu zauważyć, że biegunka jest swego rodzaju oczyszczeniem organizmu z wszelkich toksyn. Jedyne, o co należy przede wszystkim robić, to zadbać o ograniczenie możliwości odwodnienia się.

Czy głodówka jest potrzebna?

W przeszłości bardzo często stosowano w biegunce taką metodę, jak głodówka. Jest to jednak kolejny z błędów, z jakim możemy się zetknąć. Bezwzględnie bowiem nie należy dziecka ograniczać w jedzeniu. Owszem, nie należy podawać niczego ciężkostrawnego, ale dziecko potrzebuje posiłku nawet przy biegunce. Bez niego po prostu jeszcze bardziej osłabnie i trudniej będzie mu dojść do pełni zdrowia. Należy podawać posiłki, chociaż i tak dziecko często przy biegunce traci apetyt, a więc zazwyczaj trudno jest je namówić do zjedzenia czegokolwiek. Należy również podkreślić, że w przypadku niemowlaków, dziecka karmionego piersią, to przy biegunce należy karmić go zawsze, gdy o to się upomina. Oprócz pokarmu, jest to bardzo dobra droga do ograniczenia jego odwodnienia. 
Biegunka u dziecka jest czymś szczególnie niebezpiecznym. Dzieci są znacznie mniej odporne na różne czynniki, odznaczają się słabszym przewodem pokarmowym, a tym samym bardziej narażonym na różne zagrożenia. W związku z tym biegunka może zdarzyć się znacznie częściej i mieć trudniejszy przebieg niż u osoby dorosłej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena