Czasami silny stres atakuje krótkotrwale, na przykład przed ważnym wystąpieniem albo pierwszym dniem w nowej pracy. U niektórych osób nerwy przejmują jednak kontrolę przewlekle, co może mieć niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia. Jednym z objawów, które towarzyszą intensywnemu stresowi, jest biegunka. 

Data dodania: 2019-02-11

Wyświetleń: 1497

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Biegunka spowodowana stresem – jak sobie z nią radzić?

Co możesz zrobić, aby jej zapobiec? Istnieje na to kilka sposobów.

Stres a zaburzenia mikrobioty jelitowej

Mikrobiota układu pokarmowego to wszystkie mikroorganizmy, które zasiedlają jelita. Jej skład jest indywidualny dla każdego człowieka. Jeśli interesujesz się tematami związanymi ze zdrowiem, pewnie zdarza ci się trafić na informacje na temat znaczenia równowagi mikrobioty jelitowej.

Kiedy bowiem „dobrych” bakterii jest za mało i władzę w jelitach przejmują chorobotwórcze drobnoustroje, wówczas zaburzenie tej naturalnej równowagi może dawać bardzo nieprzyjemne objawy: mdłości, wzdęcia, nieprzyjemny oddech, zaparcia lub przeciwnie – biegunki(1).

Trilac, Bactilac, Probiotex, Linex, Osłonka – to natomiast przykłady preparatów probiotycznych, działających pozytywnie na mikrobiotę jelitową, które polecane są w trakcie antybiotykoterapii, ale nie tylko. Ich zadaniem jest przywrócenie balansu mikrobioty, który z różnych powodów został zachwiany. Jedną z przyczyn zaburzeń może być właśnie przewlekły stres(1).

Zależność ta jest jednak obustronna, bo gdy w jelitach brakuje dobrych bakterii, skutkiem mogą być ciężkie zaburzenia nastroju, stany lękowe, a nawet depresja(2). Znaną chorobą, która ma związek zarówno ze stresem, jak i zaburzeniami mikrobioty, jest zespół drażliwego jelita – przewlekłe schorzenie, które często wiąże się z silnymi dolegliwościami: bólami i skurczami brzucha, biegunką, osłabieniem(3).

Dlatego, jeśli masz tendencję do częstych biegunek i jesteś osobą, której trudno panować nad nerwami, warto zastanowić się nad dodaniem do jadłospisu suplementu diety z dobrymi szczepami bakterii, jak Bactilac albo Linex. Probiotyk może mieć korzystny wpływ na zdrowie i okazać się dobrym uzupełnieniem terapii stresu, która powinna obejmować techniki relaksacyjne, eliminację czynników stresujących (jeśli to możliwe), aktywność fizyczną, a w cięższych przypadkach psychoterapię (4).

Biegunka – dobre sposoby na poradzenie sobie z problemami jelitowymi

Biegunka może pojawić się nagle przed ważnym i stresującym wydarzeniem. Sama w sobie potęguje napięcie nerwowe, gdyż zamiast umożliwić skupienie się i pewne stawienie czoła niecodziennej sytuacji, stwarza dodatkowy kłopot z szukaniem toalety oraz dyskomfort związany z bólem i skurczami brzucha.

Czy w tej sytuacji Linex, Bactilac lub inny preparat probiotyczny to odpowiednia forma pomocy? Probiotyki nie działają na zawołanie, jednak jeżeli masz stresujący czas i wiesz, że czekają cię trudne wyzwania, możesz wspomagać mikrobiotę jelitową dobrymi szczepami bakterii, aby uchronić się przed spadkiem odporności i problemami jelitowymi.

Ponadto warto wyeliminować przyczynę złego samopoczucia, czyli nadmierne napięcie nerwowe – kilka głębokich oddechów albo rozmowa z kimś bliskim mogą złagodzić sytuację. W leczeniu ostrej biegunki zastosowanie mają także leki hamujące perystaltykę przewodu pokarmowego, np. Stoperan albo Laremid.

Kiedy problem ma przewlekły charakter i to już u ciebie typowe, że biegunka towarzyszy nerwowym sytuacjom, możesz wówczas wspierać odbudowę mikroflory jelitowej suplementami diety typu Bactilac, Probiotex, Linex. Probiotyk może nie tylko przywrócić równowagę w przypadku zaburzeń mikrobioty jelitowej, ale też zadziałać jak tarcza ochronna, która zapobiegnie utracie balansu w przyszłości.

Oczywiście pamiętaj, że choć wiele szczepów probiotycznych, m.in. Lactobacillus rhamnosus GG (zawiera je m.in. Linex), cieszy się opinią bezpiecznych i możesz je przyjmować profilaktycznie w zaleconej przez producenta dawce, to w przypadku przewlekłych problemów z układem pokarmowym lub stresem koniecznie zgłoś się do lekarza. Konsultacja ze specjalistą umożliwi znalezienie przyczyny zaburzeń i rozpoczęcie leczenia.

  1. Jewell T. What Causes Dysbiosis and How Is It Treated? https://www.healthline.com/health/digestive-health/dysbiosis. Data dostępu: 29.01.2019.
  2. Foster J.A. i wsp. Stress & the gut-brain axis: Regulation by the microbiome. Neurobiology of Stress 2017, 7:124-136.
  3. Joć E.B. i wsp. Jakość życia pacjentów z zespołem jelita drażliwego przed i po edukacji. Psychiatr. Pol. 2015; 49(4): 821-833.
  4. Stress Management. https://www.webmd.com/balance/stress-management/stress-management. Data dostępu: 29.01.2019.
Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena