Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, zwłaszcza w sprawach i miejscach dotyczących dzieci.Najmłodsi, dużo mniej doświadczeni, są bardziej narażeni na niebezpieczeństwa, gdyż nienauczyli się jeszcze rozpoznawać ich i zapobiegać im. 

Data dodania: 2020-01-08

Wyświetleń: 6248

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zapewnić bezpieczeństwo na przydomowym placu zabaw?

Maluch, nawet jeśli raz czy drugi spadł z krzesła lub kanapy nie będzie potrafił skojarzyć braku barierki z możliwością upadku, bólem i urazami, natomiast każdy dorosły - tak. Ponadto dorośli wyposażeni są w “zmysł przewidywania” - wykształca się on około dwunastego roku życia i umożliwia trafne przewidywanie konsekwencji swoich działań. Dziecku należy powiedzieć “nie rzucaj kamieniami, bo możesz kogoś zranić”, dorosły sam potrafi to sobie wyobrazić i przewidzieć.

Dlatego też to na dorosłych, a nie na dzieciach spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa na placu zabaw. To my budujemy i urządzamy przestrzenie dla dzieci, które młodzi będą odkrywać i dzięki którym będą poznawać świat i ćwiczyć wiele kompetencji i umiejętności. Jednak aby odbywało się to bezpiecznie i bez zagrożeń, musimy zadbać o to, by plac zabaw dostosowany był do wieku i możliwości dzieci - a także odpowiednio zabezpieczony przed ich pomysłowością.

Teoretycznie można robić niezabezpieczony plac zabaw - z wysokimi drabinkami na betonie i platformami bez barierek - a potem pilnować dziecka za każdym razem, gdy się na takim placu zabaw bawi. Ale po co? Nie dość, że odbierzemy mu całą frajdę z zabawy i pozbawimy je samodzielności, to sami najemy się strachu i zobowiążemy się do każdorazowego pilnowania dziecka, gdy tylko będzie chciało się pobawić. Nie po to budujemy place zabaw w ogródku, by musieć za każdym razem doglądać dziecka! To ustaliwszy, możemy przejść do zabezpieczania placu zabaw, a raczej do wymienienia cech, które charakteryzują bezpieczne place zabaw. Na przykład Kompan place zabaw to urządzenia na place zabaw wykonane z myślą o dzieciach i profesjonalnie zabezpieczone, a jednocześnie zabezpieczające dzieci przed wypadkami w trakcie zabawy.

Przede wszystkim powinniśmy się upewnić, że na placu zabaw nie ma żadnych ostrych krawędzi i kantów. Dużo bezpieczniejsze są łuki, a jeśli już koniecznie musimy zastosować jakieś konty, warto pomyśleć o zabezpieczeniu ich gumą lub inną okładziną. W trakcie żywiołowej zabawy nie trudno o coś zawadzić, jednak lepiej żeby takie zderzenie skutkowało siniakiem niż głębokim rozcięciem, prawda?

Drugim poważnym niebezpieczeństwem jest upadek z wysokości - dotyczy on przede wszystkim drabinek i zjeżdżalni, a także wszelkiego rodzaju domków na wysokości. Tu sprawę powinny załatwić odpowiednio wysokie i gładkie barierki - wysokie, żeby nie dało się przez nie przejść czy się wychylić, gładkie - by niemożliwe było wspięcie się na nie.

Ponadto ważne jest, z jakiego materiału wykonane są zabawki i jak są zabezpieczone -cienko lakierowane drewno może się łatwo niszczyć, jeśli jest wystawione na działanie pogody, a wtedy łatwo o skaleczenia i drzazgi. Z kolei cienki plastik może się łamać, a to oznacza ostre krawędzie, podarte spodnie i rozcięte łydki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena