W dzisiejszych czasach firmowa strona internetowa jest często jednym z głównych źródeł dochodu firmy. W sieci rozgrywa się pojedynek marketingowy z konkurencją, ale nie tylko - niekiedy kontakt firmy z klientem przebiega za pośrednictwem komputera i nie ma konieczności interakcji na żywo. 

Data dodania: 2020-01-29

Wyświetleń: 5346

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

POMAGANIE

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego Twoja strona internetowa przestała sprzedawać?

W dzisiejszych czasach firmowa strona internetowa jest często jednym z głównych źródeł dochodu firmy. W sieci rozgrywa się pojedynek marketingowy z konkurencją, ale nie tylko - niekiedy kontakt firmy z klientem przebiega za pośrednictwem komputera i nie ma konieczności interakcji na żywo. Dzięki sprzedaży wysyłkowej oraz możliwości rezerwacji wizyt czy spotkań on-line bardzo dużo wstępnej czy technicznej roboty mogą za nas ogarnąć komputery. 

Jednak aby tak się działo, nasza firmowa strona internetowa musi dobrze działać i ludzie muszą ją odwiedzać. Kiedy widzimy, że “strona przestała sprzedawać”, czyli że spadły dochody generowane za pośrednictwem naszej strony najpewniej doszło do jednej z dwóch rzecz: ludzie przestali odwiedzać naszą stronę albo nadal ją odwiedzają, ale mniej z nich decyduje się na zakup naszego produktu czy usługi. Jeśli spadł ruch, odpowiedzialny jest słaby marketing, natomiast jeżeli spadła konwersja (procentowy udział kupujących w odwiedzających stronę) - przyczyny mogą leżeć w samej stronie internetowej. W tym artykule zajmiemy się przede wszystkim przyczynami spadku konwersji i sposobami naprawy ich. 

Czy strona działa sprawnie?

Najpierw sprawdź, czy strona jest dostępna i działa normalnie. Zwróć uwagę na czas ładowania się treści i na to, czy są dostosowane do urządzeń mobilnych - komórek i tabletów. Sprawdź też, czy serwer nie jest przeciążony - jeśli jest, to strona będzie się zawieszać i przestanie działać, a tego wolałbyś uniknąć. Dobre serwery VPS nie są drogie, a każdy przedsiębiorca powinien zainwestować parę groszy w porządne usługi sieciowe, by móc obsługiwać wszystkich klientów o każdej porze dnia i nocy. 

Czy strona jest intuicyjna? 

Postaw się w sytuacji klienta, który wcale nie musi być technicznym guru i który chciałby po prostu kupić coś w twoim sklepie internetowym. Czy po wejściu na stronę może w łatwy sposób obejrzeć ofertę, przeczytać opisy poszczególnych produktów i dokonać zakupu? Czy np. grafiki na stronie głównej mają wbudowane linki, które po kliknięciu w obrazek odsyłają do odpowiedniej strony produktu? Czy do działu sprzedaży da się trafić przez zakładkę opisaną “sklep”? Jeśli klient będzie musiał długo szukać możliwości zakupu albo nie będzie w stanie poznać specyfiki poszczególnych produktów, zniechęci się i postanowi zrobić zakupy u konkurencji. Tak samo w przypadku internetowego umawiania się na wizyty - jeśli nie będzie mógł wybrać z listy, tabelki czy kalendarza terminu, nie będzie mu się chciało dzwonić czy pisać maili - znajdzie inną firmę oferującą podobne usługi. 

Czy strona jest przejrzysta? 

Na stronie każdej firmy powinny znaleźć się zakładki takie jak “kontakt”, “o firmie” oraz “FAQ” lub “Często zadawane pytania”. Informacje kontaktowe są niezwykle ważne dla każdego, kto chciałby odwiedzić twoją siedzibę lub zadać jakieś skomplikowane pytanie - warto podać tam nie tylko adres pocztowy, ale również e-mail czy telefon oraz godziny otwarcia. Historia firmy i zarys jej działalności pozwoli zbudować relację z klientem, a odpowiedzi na często zadawane pytania pozwolą ci uchronić się od setek identycznych maili.

Licencja: Creative Commons