Formy pasji
Modelarstwo w dowolnym wydaniu to zawsze więcej niż kolekcjonerstwo. Sensem pasji modelarza jest bowiem nie samo posiadanie modelu, ale zdobycie wiedzy na temat zasad działania, budowy i możliwości poszczególnych urządzeń. Celowo przy tym użyliśmy słowa „urządzenia”, ponieważ modelarstwo, często rozumiane jedynie jako modelarstwo lotnicze, to pasja, która łączy miłośników lotnictwa, szkutnictwa, lotów kosmicznych, kolei i motoryzacji.
Każdy z modelarzy może oczywiście wybrać nie tylko treść swojej pasji, ale także formę modeli: od klasyczne modele do sklejania, przez bardziej rozbudowane modele z silnikiem do samodzielnego montażu, aż po gotowe modele, na przykład niektóre kolejki elektryczne. I choć z pozoru różnice na tym polu są olbrzymie, to naprawdę sensem pasji cały czas pozostaje dokładnie to samo: wiedza. Dowód? Bardzo prosty: każdy modelarz doskonale orientuje się w swojej kolekcji i wie nie tylko, modele jakich urządzeń ma, ale wie także coś (a często wszystko) na temat produkcji danej maszyny, jej zastosowaniach, wersjach i możliwościach technicznych.
Pasją łatwo się zarazić
W Polsce działają formalne i nieformalne kółka modelarskie, fora internetowe i kluby miłośników modelarstwa. Sekcje modelarstwa są wspierane – w zależności od tematyki – przez aerokluby, motokluby, stowarzyszenia miłośników kolei itd. Z modelarstwem łatwo jest się zetknąć, a jeszcze łatwiej połknąć bakcyla, tym bardziej że przygodę z modelami najczęściej zaczyna się od najtańszych modeli do sklejania. Później dopiero hobby rozwija się, do rąk modelarza trafiają coraz lepsze, coraz wierniejsze modele o coraz bardziej skomplikowanej budowie, coraz lepiej odpowiadające – i wyglądem, i działaniem – oryginałowi.
Wielu modelarzy nie zatrzymuje się oczywiście na samym tylko budowaniu kolekcji modeli. D tego dochodzi często pokaźnych rozmiarów biblioteka, zbiory materiałów promocyjnych, instrukcji użytkowania i wielu innych materiałów związanych z pasją, którą rozumieć należy naprawdę bardzo szeroko.
Dobre sklepy modelarskie
Niezależnie od formy i stopnia rozwoju pasji, każdy modelarz musi znaleźć sobie dobry sklep modelarski. I tu pojawia się problem, bo nie każdy sklep, w którym można kupić modele, od razu na to miano zasługuje. Dobry sklep prowadzony jest zwykle przez modelarza albo przynajmniej osobę, która się na temacie zna. Chodzi między innymi o to, że do skompletowania odpowiedniego asortymentu, trzeba umieć odróżnić dobre produkty od tanich, niedokładnych makiet, których nikt nie szuka.
Dobry sklep modelarski to także okazja do poznania innych modelarzy, a przede wszystkim do zrobienia naprawdę szerokiego zaopatrzenia: do złożenia modelu, choćby najprostszego, potrzeba kilku akcesoriów: pilników, farb dla modelarzy, pęsety – takie drobiazgi też warto kupić u specjalisty. Dość powiedzieć, że sam klej do modeli może być naprawdę różnej jakości i warto postarać się znaleźć taki sklep, w którym bez żadnych wielkich wyborów, znajdziesz sprzęt, akcesoria i oczywiście modele, które przyczynią się nie tylko do zwiększania nakładów pracy w związku z kolekcją, ale przede wszystkim pomogą w rozwijaniu pasji.
Znalezienie takiego sklepu nie jest łatwe. Czasem trzeba naprawdę sporo się nachodzić i posłuchać wielu kumpli z branży, żeby znaleźć własny punkt zaopatrzeniowy, bo wszak to, co jednemu odpowiada, innemu będzie przeszkadzało i tak chodzi się od sklepu, do sklepu, szukając tego z profesjonalną obsługa i pełnym asortymentem.