Nasze włosy są nieustannie narażone na promieniowanie słoneczne. Jaki wpływ ma słońce na stan zdrowia i wygląd naszych włosów?

Data dodania: 2014-06-04

Wyświetleń: 663

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Słońce wysyła promieniowanie podczerwone, ultrafioletowe i widzialne. Największy wpływ na nasze włosy ma promieniowanie ultrafioletowe, UVB, mimo że stanowi tylko niewielki procent (1-2%) całkowitego promieniowania docierającego do nas z powierzchni słońca.

Promieniowanie ultrafioletowe znacznie wysusza włosy. Na skórze może powodować rumień, natomiast działając na trzon włosa, pozbawia go wody. Dzięki temu nasze włosy stają się bardziej łamliwe i kruche, łatwiej wypadają.

Jednak najbardziej interesującym nas wpływem słońca na włosy, jest zdolność promieniowania UVB do rozkładania feomelaniny i w mniejszym stopniu, eumelaniny znajdującej się we włosach. Włosy zawierają bowiem taki sam barwnik chroniący przed działaniem promieniowania UVB jak skóra. Jednak w skórze pod wpływem promieniowania barwnik jest syntetyzowany de novo, dlatego skóra ciemnieje, a my się opalamy. We włosach barwnik nie jest syntetyzowany de nowo – trzon włosa składa się z martwych, zrogowaciałych komórek i ilość barwnika melaniny w nich już nie przybywa. Natomiast pod wpływem słońca dochodzi do jego stopniowego rozkładu – efekt jest taki, że włosy zmieniają kolor z brązowego na beżowy, stają się bardziej matowe.

Jak można temu zaradzić? Należy stosować odpowiednie kosmetyki naturalne, zawierające ochronnie działające przeciwutleniacze roślinne, takie jak koenzymy, czy witaminy. Chronią one przed działaniem promieniowania słonecznego w ten sposób, że zmniejszają liczbę wolnych rodników tlenowych powstających we włosach pod wpływem słońca. Chronią w ten sposób melaninę zawartą we włosach przed jej nadmiernym utlenieniem i zmianą barwy.

Podsumowując, słońce wysusza włosy i zmienia ich barwę. Aby temu zapobiec, należy stosować odpowiednie kosmetyki ochronne, takie jak maski do włosów i odżywki, zawierające przeciwutleniacze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena