Dokumenty, analogowe zdjęcia, wycinki z gazet, odręczne rysunki… Papier jest cierpliwy, ale też nietrwały i w większych ilościach po prostu ciężki. 

Data dodania: 2014-05-26

Wyświetleń: 1368

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chcąc stworzyć cyfrowe, wygodne i trwałe  archiwum danych albo też wgrać na stronę internetową obraz, który znajduje się na papierze, potrzebujemy jednego urządzania  - skanera. To właśnie skaner jest niezastąpiony wśród  miłośników fotografii analogowej, rysowników, pracowników biurowych i archiwistów. Aby wybrać właściwy, trzeba dobrze zapoznać się z ofertą na rynku.

Podział skanerów ze względu na technologię

W każdym skanerze znajduje się układ optyczny, przenoszący zawartość papieru  w świat cyfrowy. Wyróżniamy dwie wykorzystywane w skanerach technologie, które definiują nam, do jakich zadań dany skaner nadaje się najlepiej – CCD i CIS.

Technologia CCD

W przypadku technologii CCD (Charge Coupled Device) źródłem światła jest lampa fluoroscencyjna z zimną katodą, natomiast elementem światłoczułym matryca CCD, której używa się również w kamerach cyfrowych. Do tego dochodzi jeszcze układ luster i soczewek.

Działanie tego układu wygląda w uproszczeniu tak: światło wytwarzane przez lampę odbija się od papieru, lustra kierują je do soczewki, a ona przekazuje odebrany z papieru obraz do matrycy CCD. Matryca natomiast przetwarza obraz na formę cyfrową.

Technologia ta, jak każda, ma swoje zalety i wady. Wadą jest przede wszystkim czas oczekiwania na nagrzanie się lampy po uruchomieniu skanera. Skanery CCD są większe od skanerów CIS i potrzebują więcej energii. Mimo to, do domowego użytku nadają się one najlepiej, gdyż gwarantują głębsze i bardziej rzeczywiste odwzorowanie kolorów. Świetnie sprawdzą się przy skanowaniu grafik, zdjęć, slajdów, negatywów, starych książek oraz dokumentów w formacie nie większym niż A4.

Technologia CIS

Źródłem światła w technologii CIS (Contact Image Sensor) są tutaj diody LED w kolorach czerwonym, żółtym i zielonym. Skaner jest gotowy d pracy od razu po uruchomieniu, zużywa mniej energii (często nie musi być podłączany do sieci elektrycznej, wystarczy zasilanie z portu USB). Ponadto ma mniejsze gabaryty i dłuższą żywotność niż CCD.

Odbity obraz przetwarza i bezpośrednio przechwytuje czujnik CIS. Dzięki temu nie jest konieczny układ soczewek i luster. Wadą jest natomiast stosunkowo słabe światło emitowane przez diody LED, co powoduje, że odwzorowanie kolorów, kontrastu oraz przejść tonalnych jest słabsze. Do tego skanowane materiały muszą ściśle przylegać do szybki.

Ten typ skanera najlepiej sprawdzi się przy archiwizacji korespondencji, dokumentów. Nie nadaje się natomiast do skanowania zdjęć czy też starych książek.

Podział skanerów ze względu na rodzaj nośników

Pod względem metody umieszczania różnego rodzaju materiałów w skanerze, możemy wyróżnić cztery rodzaje tych urządzeń: płaskie, szczelinowe, do negatywów oraz ręczne.

Skanery płaskie

Zwane również stołowymi, skanery płaskie należą do najbardziej popularnych. Wystarczy otworzyć klapę skanera i umieścić dokument na szklanej tafli. Następnie klapę zamykamy i uruchamiamy urządzenie. Dokument pozostaje nieruchomy podczas skanowania, jedynie źródło światła, zarówno w przypadku technologii CCD, jak i CIS.

Skanery szczelinowe

Skanery szczelinowe, zwane również rolkowymi, wyglądem przypominają drukarkę. Mogą posiadać układ CCD albo CIS. Są to zwykle profesjonalne urządzenia biurowe, przystosowane do skanowania dziesiątek, a nawet setek dokumentów dziennie. Wyposażone są w podajnik i potrafią zeskanować kilkanaście kartek A4 w ciągu minuty. Mają jednak mniejszą rozdzielczość niż skanery „domowe”, jest to zwykle 600 dpi.

Skanery do negatywów

Ten rodzaj skanerów przeznaczony jest tylko i wyłącznie do skanowania filmów 35 mm. W przeciwieństwie do „domowych” skanerów mogą zwykle pracować samodzielnie, bez podłączenia do komputera. Są to skanery dla profesjonalistów, o bardzo wysokich parametrach. Również w skanerach do negatywów spotkamy obie technologie optyczne – CCD i CIS.

Skanery ręczne

Skanery ręczne, zwane też mobilnymi, można schować do torby z laptopem, a nawet do kieszenie i skorzystać z niego w każdej chwili. Są urządzeniami całkowicie niezależnymi, gdyż zasilane są akumulatorami AA i posiadają własne karty pamięci. Skaner przykłada się do kartki i przesuwa po dokumencie odpowiednią jego krawędzią. Zapisany na karcie pamięci obraz można później zgrać na komputer. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują korzystać ze skanera w podróży. Skanery ręczne wykorzystują tylko technologię CIS.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena