Podczas budowy domu każdy ma zaprzątniętą głowę kluczowymi problemami, gdzie będzie okno, czy poszerzyć wjazd do garażu, itp. Na następnym etapie są inne równie ważne problemy, jakie ogrzewanie ostatecznie będzie najlepsze i jakie schody wybrać, a i jeszcze instalacja elektryczna. 

Data dodania: 2014-04-28

Wyświetleń: 1209

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Warto spojrzeć szerzej przynajmniej przez chwilę i nie czekać na dobrą radę majstrów i zastanowić się czy nie można załatwić kilku tematów za jednym razem. Jak to tak załatwić kilku tematów za jednym razem? Przecież, ciężko ogarnąć podstawowe tematy … nie wątpię, że łatwo nie jest, ale patrząc na ilość dodatkowej pracy na etapie budowy przy położeniu kilku dodatkowych kabelków, w zestawieniu z późniejszym nadrabianiem zaległych instalacji po jej ukończeniu bilans zysków i strat jest w zasadzie powalający. Weźmy na przykład domofony. Niektórzy powiedzą na etapie budowy takie nieistotne rzeczy… no oczywiście, że nie podczas wylewania fundamentów, ale przy układaniu instalacji nic nie szkodzi, aby położyć kilkanaście metrów kabla więcej i doprowadzić prąd dodatkowo tu i tam. Kilka dodatkowych peszli z kablami nie wpłynie znacząco na budżet inwestycji, a pozwoli nam w następnym etapie na spokojniejszy sen.

W sytuacji kiedy mamy budynek w stanie surowym i posesję rozjeżdżoną przez koparki i samochody dostawcze łatwo jest wytyczyć plus minus miejsce przebiegania kabla od furtki do piwnicy, czy też garażu i zostawić kilka metrów (maksymalnie +2 metry do wymiaru) na wszelki wypadek. Zatem mamy już plan teraz dowiedzieć się ile kabli i jakich. Szybki rekonesans czy chcemy wideodomofon, czy dodatkowy przycisk otwarcia, czy chcemy bramy otwierane automatycznie, czy gniazdko w płocie, które ułatwi nam w przyszłości posługiwanie się takimi urządzeniami jak kosiarka, czy tez nożyce elektryczne lub piła. Kable nie są drogie, ale wiadomo przy ful opcji trochę kosztów dojdzie, no ale przecież przydadzą się za kilka miesięcy jak ekipa od płotów zacznie odgradzać nasza posesję. Domofony nie wymagają znacznego okablowania, jednak trzeba sprawdzić jakie kable standardowo są konieczne, kupić dobre kable, najlepiej trochę lepsze niż w specyfikacji i zakopać. Najlepiej nie prowadzić instalacji pod nawierzchniami, które będą w przyszłości utwardzane, chyba, że nie mamy innego wyjścia. Pamiętajmy o podstawowych zasadach, kabel musi być kablem ziemnym, niełączonym z dwóch kawałków. Najlepiej i najbezpieczniej umieścić go w plastikowej rurce ochronnej - tak wykonana instalacja z pewnością przeżyje kilkanaście lat.

Oprócz instalacji pod wszelkiej maści domofony pamiętajmy przynajmniej przemyśleć czy nie potrzebujemy instalacji pod kino domowe (kable do głośników) w salonie, w pokojach dzieciaków, czy nie chcemy mieć basenu rozkładanego na lato, można przecież od razu zrobić gniazdko do pompy, instalacji alarmowej w całym domu, klimatyzacji, itp.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena