Zapachy to nieodzowny element naszego codziennego życia, odbierany dzięki zmysłowi powonienia. Mogą one być źródłem przyjemności lub niemiłych doznań, jednak bez tego zmysłu trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie.

Data dodania: 2014-03-19

Wyświetleń: 1193

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyjemne zapachy to te kojarzące się z dobrym jedzeniem, kwiatami, kosmetykami, ale przede wszystkim z perfumami. Okazuje się, że rolę pięknych zapachów odkryto w bardzo zamierzchłych czasach – w starożytności. To właśnie wtedy zauważono, że paleniu drewna towarzyszy ulatnianie się wyjątkowych aromatów. Po połączeniu łacińskich słów „per” i „fummo”, oznaczających „przez dym” pojawiło się znane nam doskonale słowo „perfumy”, którego etymologia jest bardzo ciekawa.

Historia i zastosowania perfum

Po odkryciu niezwykłej mocy zapachów, zaczęto wykorzystywać je do rozmaitych celów. W starożytnych cywilizacjach stosowano perfumy nie tylko do pielęgnacji ciała i włosów, ale także do oddawania czci bogom, czy na przykład do balsamowania zwłok. Perfumy miały więc zastosowania sakralne oraz rytualne, były swego rodzaju magicznym eliksirem. W owych czasach perfumy były tworzone wyłącznie ze składników naturalnego pochodzenia – między innymi z szafranu, płatków róż, cynamonu, kadzidła, mirry.

Jednym z ciekawych zastosowań perfum, które zresztą przetrwał do dziś jest maskowanie nieprzyjemnych zapachów. W czasach, kiedy kąpiele nie cieszyły się zbytnią popularnością, zamiast mydła, stosowano duże ilości intensywnych perfum. Z kolei Katarzyna Medycejska perfumowała swoje skórzane rękawiczki, by pozbyć się woni wyprawionej skóry. Dzisiaj zaś stosujemy różnego rodzaju odświeżacze powietrza, świece zapachowe itp., aby zawsze otaczać się przyjemnymi aromatami.

Aromaterapia

Zapachy mogą także działać w służbie naszemu zdrowiu i samopoczuciu poprzez dziedzinę zwaną aromaterapią, która efektywnie łączy zielarstwo i medycynę naturalną. Naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z roślin można stosować do wykonywania masaży, leczniczych kąpieli czy inhalacji.

Dzisiaj perfumujemy nie tylko swoje ciała, ale również mieszkania, wnętrza samochodów, szaf itd. Perfumy i pragnienie pięknych zapachów zawładnęły naszym życiem na dobre.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena