ASG i paintball są obecnie bardzo popularnymi rozrywkami wśród młodych ludzi, w tym głównie mężczyzn. Ale nie brakuje też pań zainteresowanych tematem. Wciąż przybywa osób, dla których jest to hobby  i sposób na spędzanie wolnego czasu. 

Data dodania: 2014-03-03

Wyświetleń: 2187

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rozgrywki organizuje się też z różnych okazji, na przykład z okazji czyichś urodzin lub też wieczorów kawalerskich. Jednak nadal, mimo rosnącej popularności obu rozrywek wiele osób myli paintball z ASG lub myśli, że jest to jedno i to samo. Różnica między tymi dwiema dyscyplinami jest jednak dość spora.

ASG i paintball w skrócie

Skrót ASG pochodzi od angielskiego Air Soft Gun i oznacza repliki broni palnej, produkowane zwykle w skali 1:1, ale zdarzają się też skale 1:3 i inne. Repliki te strzelają najczęściej plastikowymi kulkami o średnicy 6 lub 8 mm. Są też kulki metalowe, jednak są one w większości środowisk zakazane, gdyż mają dużą masę i mogą być niebezpieczne. Repliki wykorzystuje się podczas zespołowych rozgrywek pozorujących walkę.

Paintball jest również rodzajem gry zespołowej, która polega na imitowaniu walki, jednak tutaj używa się markerów, czyli urządzeń zbliżonych wyglądem do tradycyjnej broni, strzelających kulkami wypełnionymi farbą. W momencie trafienia przeciwnika kulka rozbija się i pozostawia kolorowy ślad na jego ubraniu, masce, ciele lub markerze, co powoduje eliminację zawodnika z gry.

Podstawowe różnice

ASG skupia się w ogromnej mierze na replikach broni i jak najdokładniejszym odwzorowaniu wyposażenia prawdziwych żołnierzy. Producenci replik ASG starają się osiągnąć jak największy realizm ich wyglądu. Pistolety te są doskonałą treningową alternatywą dla miłośników strzelectwa. Można więc powiedzieć, że jest bardziej militarne niż paintball, w którym strzela się z markerów i może uchodzić za bardziej sportowy i rozrywkowy.

Plastikowe kulki do ASG ważą średnio koło 0,25 grama, natomiast kulki paintballowe są znacznie  większe i cięższe. Zawarta w nich farba zostawia ślady, przez co od razu widać, ze ktoś został trafiony, czego w przypadku ASG często nie jesteśmy w stanie stwierdzić. Dlatego też tak ważne jest przestrzeganie zasad fair play, by każdy się przyznał się do trafienia.

Dyscypliny różnią się również techniką wystrzeliwania kulek. W ASG są one wypychane przez napędzany prądem tłok lub odciąganie sprężyny, natomiast w paintballu wyrzucane są dzięki butli z dwutlenkiem węgla lub ze sprężonym powietrzem.

Repliki ASG są zwykle droższe od markerów paintballowych. Kulki do ASG są natomiast tańsze, gdyż w przypadku kulek do paintballa mamy do czynienia z bardziej skomplikowanym procesem produkcji, co oznacza również większe jej koszty.

Paintball rozwijał się początkowo w USA i do dziś ma charakter głównie rozrywkowy. Uchodzi za sport drużynowy. ASG natomiast ma swoje korzenie w Azji. To właśnie tam – w Japonii, Chinach, Hongkongu i na Tajwanie projektuje się i produkuje większość sprzętu. Odmienny od paintballa charakter airsoftu, polegający na uzyskiwaniu możliwie jak najdokładniejszego podobieństwa do autentycznej broni palnej ma swoje źródła przede wszystkim popularności w krajach wysoce zmilitaryzowanych i zagrożonych ze strony sąsiadujących potęg wojskowych. Mowa tutaj o Tajwanie i Korei Południowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena