Druk fleksograficzny wykonywany jest przy użyciu elastycznych form z gumy lub tworzywa sztucznego oraz farb szybko schnących, które dobrze przylegają do powierzchni. Aby jednak z połączenia tych składników uzyskać oczekiwany efekt wypukłości, stosuje się nieco inną niż tradycyjna technikę druku. W przypadku fleksografii obszary drukujące muszą znajdować się wyżej na formie niż obszary niedrukujące. Maszyna fleksograficzna zbudowana jest ze stalowego cylindra drukowego i cylindra formowego, z którego farba nakładana jest na formę. Warstwa farby przenoszona jest z formy na określone podłoże, a następnie cylindrem drukującym zostaje trwale dociśnięta. Maszyna może być też wyposażona w dodatkowe zespoły lakierujące i sita rotacyjne, które nie tylko pozwalają na skuteczne nakładanie grubszej warstwy farby, ale też końcową obróbkę druku, w tym wykrawanie. Ponieważ fleksografia jako metoda druku wypukłego wymaga elastycznych form, maszyny drukarskie są tak zbudowane, aby umożliwiały korzystanie z podłoża podawanego ze zwoju.
Ze względu na technikę drukarską i właściwości używanych farb, fleksografia znajduje szerokie zastosowanie w poligrafii, a przede wszystkim w zakresie usług dla branży opakowaniowej. Wykorzystywana jest do wykonywania nadruków na bardzo zróżnicowanych podłożach, o często nierównych powierzchniach, jak folia dowolnej grubości, plastik, aluminium czy tektura falista, które wykazują niską wsiąkliwość albo nawet całkowity jej brak.
Jakość i trwałość nadruków wykonywanych przy użyciu fleksografii sprawia, że ta technika drukarska budzi coraz większe zainteresowanie i coraz szybciej się rozwija, stając się standardem na rynku druku opakowań. Fleksografia ma wiele zalet, wśród których najważniejsze to możliwość drukowania na zróżnicowanych podłożach. Jednak technika ta wymaga odpowiedniego przygotowania, aby uzyskać oczekiwane efekty. Przede wszystkim należy uważać, aby miękkie formy nie uległy odkształceniom podczas procesu drukowania.
Fleksografia, jako metoda druku wypukłego, w ostatnich latach szybko się rozwijała, dzięki czemu stała się równorzędną techniką drukarską obok powszechnie stosowanego wklęsłodruku i offsetu. Nie oznacza to jednak, że pod względem technologicznym wykorzystano już wszystkie możliwe rozwiązania. Specjaliści branży poligraficznej stale podkreślają nowe rozwiązania możliwe do wprowadzenia, a mające na celu znacząco ulepszyć technikę fleksograficzną.