Inteligencja finansowa jest obecnie coraz bardziej pożądaną umiejętnością. Kto nie posiada bowiem tej umiejętności boryka się zwykle z problemami finansowymi. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest inteligencja finansowa i jak możesz ją zdobyć.

Data dodania: 2008-05-12

Wyświetleń: 5736

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedyś rozmawiałem przy piwie z moimi najlepszymi kumplami i weszliśmy na temat zarobków i tego, ile chcielibyśmy w przyszłości zarabiać. Kiedy stwierdziłem, że 3-4 tysiące miesięcznie wcale nie dają niezależności finansowej, postawili wielkie oczy i powiedzieli: "to ile Ty byś chciał zarabiać?! Ja byłbym w pełni usatysfakcjonowany taką sumą! Zarabiaj do przyszłego roku chociaż 3-4 tysiące miesięcznie, to postawię Ci skrzynkę piwa!" Szczerze powiedziawszy zgodziłem się na taki układ i teraz zrozumiałem, że zarówno oni jak i ja mięliśmy błędne myślenie o zarabianiu pieniędzy!

Większość ludzi koncentruje się na wysokości swojej pensji. Wiele lat studiują tylko po to, żeby dostać dobrze płatną pracę. Bardzo często są to ludzie świetnie wykształceni, mający doświadczenie w wielkich, międzynarodowych korporacjach. Zarabiają w przedziale od 4-20 tysięcy złoty miesięcznie (w zależności od stanowiska). Ale czy są to ludzie niezależni finansowo?

Może Cię zdziwię, ale nie - ludzie którzy zarabiają duże pieniądze niekoniecznie muszą być niezależni finansowo! Wysokość Twojej pensji nie jest wyznacznikiem niezależności finansowej!

Wyjaśnię to na prostym przykładnie - kiedy zarabiasz 1000 zł miesięcznie prawdopodobnie całość przeznaczasz na utrzymanie. Kiedy zaczynasz zarabiać nieco więcej, możesz pozwolić sobie na zakup samochodu, później domu itd. Zauważ, że na zakup i utrzymanie tego majątku musisz wydawać pieniądze! Kształcisz się dalej i robisz karierę. Co robisz dalej? Kupujesz większy dom i nowsze auto, a z tym wiążą się również większe wydatki - stąd MUSISZ więcej zarabiać, żeby utrzymać swój majątek! Czy to Twoim zdaniem jest niezależność finansowa? Kiedy MUSISZ zarabiać więcej, żeby więcej mieć, a nawet, żeby utrzymać to, co już masz? Nie - to jest skrajny przypadek zależności finansowej - przypadek uzależnienia się od pieniędzy!

Czym jest zatem niezależność finansowa? Z niezależnością finansową mamy do czynienia wówczas, kiedy nasz dochód pasywny (taki, ktory przynosi nam dochod bez naszego wkladu pracy) jest wyższy, niż nasze wydatki na utrzymanie. Krótko mówiąc jesteśmy niezależni finansowo dopiero wówczas, kiedy nie musimy pracowac, a mamy pieniądze na swoje utrzymanie.

Pięknie brzmi, ale niby kto może sobie na coś takiego pozwolić? Odpowiedź jest prosta – każdy! Każdy może sobie pozwolić na tworzenie własnej niezależności finansowej! Pełna niezależność finansowa jest stanem idealnym. Nie każdy potafi go sobie nawet wyobrazić - ale z pewnoscia każdy może w większym lub mniejszym stopniu zdobyć niezależność finansową!

Zauważ, że dla każdego niezależność finansowa może oznaczac coś innego. Ktoś może potrzebować 1000 zl miesięcznie na utrzymanie, a ktoś inny 10 000! To tylko od Ciebie zależy, na ile wyceniasz swoją niezależność finansową!

T. Harv Eker, wielokrotny milioner, poświęcił się badaniu rożnic w myśleniu ludzi biednych i ludzi bogatych. W swojej książce pt. "Bogaty albo biedny. Po prostu rożni mentalnie!" wskazuje na 17 najistotniejszych różnic w myśleniu o pieniądzach ludzi bogatych i ubogich. Jedną z tych różnic jest właśnie nastawienie do zarabiania pieniędzy. Większość ludzi biednych wybiera pracę na etacie, ponieważ zależy im na bezpieczeństwie i stałym dochodzie. Bogaci myślą inaczej. Jeśli jednak rezygnacja z pracy na etacie jest dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem, warto jest mimo wszystko chociaż poszukać dodatkowo możliwości pozyskiwania dochodu.

Bogaci dbają o to, żeby pieniadze ciężko na nich pracowały.
Biedni ciężko pracują na swoje pieniądze.

T. Harv Eker

Więcej na temat budowania niezależności finansowej dowiesz się w kolejnych artykułach. Teraz zapamietaj tylko jedną rzecz: zacznij tworzyć swoją niezależność finansową już dziś! Możesz zacząć od zdobywania drobnych sum - a sposobów na zdobycie dochodów pasywnych jest mnóstwo! Jednym z nich są inwestycje - nie musisz nawet dużo inwestować. Ważne jest to, zebyś w ogóle zaczął! Książke, o której wspomniałem możesz znaleźć w księgarni Mentis – gorąco polecam!
http://www.mentis.pl/120602-bogaty-albo-biedny?p=1936
Licencja: Creative Commons
0 Ocena