Zanim bank postanowi przyznać nam kredyt, o który się ubiegamy, w międzyczasie stara się czynić wgląd w naszą historię kredytową. Możemy być również pewni, że bank sprawdzi wiele detali, które wydarzyły się w naszym życiu na przełomie ostatnich lat.

Data dodania: 2019-05-24

Wyświetleń: 411

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co zrobić, kiedy nasze dane widnieją w Biurze Informacji Kredytowej?

Tego typu instytucje starają się bowiem zabezpieczyć na wypadek, gdybyśmy nie byli w stanie spłacić kredytu na czas i mieli za skórą jakieś tajemnice. Najczęściej jednak osoby posiadające złą historię kredytową nie ubiegają się o wysokie kwoty pożyczek, gdyż same wiedzą najlepiej, że tego typu operacja nie ma prawa się udać.

Nasze dane w BIK

Biuro informacji kredytowej posiada na nasz temat wiele informacji i jeśli znajdujemy się w ich rejestrze, to nie jest to dla nas dobra informacja. Z całą pewnością możność wzięcia kredytu spadnie do bardzo mało prawdopodobnej, a my będziemy mieć twardy orzech do zgryzienia. Biuro informacji kredytowej działa już na polskim rynku od lat 90 i ma się z roku na rok coraz lepiej. Usprawnione są również metody prześwietlania kredytobiorców i coraz ciężej jest ukryć wpadki z przeszłości. Zadaniem BIK-u jest zwiększenia bezpieczeństwa banków, które korzystają z jego usług by ograniczyć pożyczanie pieniędzy osobom, które mogą mieć duży problem z jego spłatą. Biuro informacji kredytowej gromadzi ogromne ilości danych, które są zbierane od banków i innych instytucji pozabankowych tego typu.

W systemie znajdują się nasze dane osobowe i wszelkie informacje o zaciągniętych przez nas kredytach, które w braliśmy przeszłości. Są tam również, niestety, odnotowane wszelkie obsuwy w opłatach i problemy, które mogliśmy potencjalnie mieć podczas spłaty kredytu. Bardzo często podczas wypełniania różnych dokumentów związanych z braniem kredytu wyrażamy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych przez różnego typu instytucje. Są one bowiem niezbędne do tego, byśmy mogli uzyskać szansę wzięcia kredytu. To właśnie dzięki takim zgodą wyrażonym przez nas tego typu instytucje mogą gromadzić nasze dane i wymieniać je między sobą.

Jak sprawdzić bik?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak sprawdzić, czy znajdujemy się w rejestrze tego typu biur. Pewnym faktem jest z całą pewnością to, że Biuro Informacji Kredytowej nie jest w żadnym stopniu naszym wrogiem, jeśli zaciągane kredyty były przez nas regularnie i w terminie spłacane. Można nawet powiedzieć, że BIK jest wtedy naszym sprzymierzeńcem, ponieważ podczas wnioskowania o kolejne kredyty banki dzięki danym zebranym przez to biuro, mogą w dużo szybszym tempie wydać nam pieniądze. Mają one natychmiastowy wgląd w nasze poczynania z ostatnich kilkudziesięciu lat, a my w razie pozytywnej decyzji o przyznaniu pieniędzy nie musimy czekać na nie całymi dniami. Podczas zaciągania kredytu na mieszkanie, dom, czy samochód ważne jest więc to, by nasza historia kredytowa była czysta. Jeśli na nasze nieszczęście nie byliśmy w przeszłości godnym partnerem dla banku, to bardzo ciężko będzie nam to ukryć. Obecne czasy to bowiem era komputerów, gdzie ciężko cokolwiek ukryć.

Licencja: Creative Commons