Chcieć to móc, ta stara jak świat maksyma popycha ludzi do działania i realizacji określonych celów. Realizacja marzeń jest tym co potrzebujemy dla naszego dobrego samopoczucia. Jednak nie wszystkim to się w stu procentach udaje. Artykuł ten może być dla Ciebie pewnego rodzaju inspiracją do działania.

Data dodania: 2012-10-17

Wyświetleń: 2183

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie mamy marzenia?  Młody człowiek chciałby podróżować, poznawać nowych ludzi. Młode małżeństwo z kolei myśli za co kupić własne mieszkanie, rodzice chcą wykształcić swoje dzieci. Inna osoba będzie chciała kupić nowy samochód. Jeszcze ktoś inny będzie chciał spokojnie przeżyć na emeryturze niczego sobie nie odmawiając. Te wszystkie marzenia mają jedną wspólną cechę – potrzeba środków aby je zrealizować. Dlatego jak wspomniałem wcześniej nie każdego na nie stać.

Co zrobić aby zrealizować swoje marzenia? Oczywiście odpowiesz, że  należy oszczędzać. Tak zgadzam się z tym. Jednak samo oszczędzanie to nie wszystko. Należy mieć plan oszczędzania. Taki plan jasno określi cel czyli co chcesz zrobić w przyszłości ze zgromadzonymi środkami, oraz sposób w jaki je chcesz zdobyć. Musisz również wziąć pod uwagę ryzyko jakie się z tym wiąże oraz czas jaki pozostał do dnia realizacji tego co zaplanowane.  Od tych wszystkich czynników zależeć będzie decyzja kiedy i jak rozpocząć drogę do realizacji marzeń. Oczywiście im wcześniej podejmiesz decyzję tym szybciej zrealizujesz zamierzony cel.

No i właśnie dochodzimy do tego najważniejszego elementu czyli decyzji, która powoduje rozpoczęcie oszczędzania. Jest to najtrudniejszy moment, ponieważ mówiąc  tak na oszczędzanie w banku, funduszach czy też otwierając depozyt w złocie zgadzamy się na ryzyko jakie jest z tym związane, a polegające na możliwości utraty części gromadzonych przez kilka lat środków. Czyż nie jest to nasza największa obawa. Ja również mam takie obawy podejmując decyzję o inwestowaniu. Sztuka polega na tym, aby dobrze określić to ryzyko. Ryzyko inwestycyjne zawsze będzie istniało, jest ono na stałe wpisane do świata związanego z finansami, dlatego należy je umiejętnie zminimalizować. Najprostszą formą jest dywersyfikacja oszczędzania czyli odpowiedni podział gdzie odkładamy swoje ciężko zapracowane pieniądze. Najprostszy to 2/4 do banku, 2/4 do funduszu i 1/4 w złoto. Taka proporcja pozwoli zachować bezpieczeństwo i dyspozycyjność gotówki w chwilowych kryzysowych sytuacjach. Jednym słowem zmniejszamy ryzyko straty.

Mój drogi czytelniku, jeżeli masz jakiś cel w życiu i chcesz go zrealizować to zachęcam cię do szybkiej i odpowiedzialnej decyzji, która spowoduje realizacje Twoich marzeń. Musisz tylko pokonać pierwszy najtrudniejszy krok czyli podjąć decyzję, a reszta będzie już łatwiejsza.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena