Opinie na temat samozatrudnienia są podzielone. Niektórzy uważają, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, które daje możliwość zarobienia większych pieniędzy, inni natomiast sądzą, że jest to forma nadużywana przez pracodawców, do wykorzystywania swoich podwładnych.

Data dodania: 2013-12-14

Wyświetleń: 1170

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Samozatrudnienie - czy warto?

Osoba samozatrudniona to taka, która prowadzi własną działalność gospodarczą. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec 2006 roku było w Polsce około 3 mln samozatrudnionych, co stanowiło 19 proc. wszystkich zatrudnionych osób. Blisko 60 proc. wybrało ten sposób zatrudnienia z własnej woli, a jedynie 8 procent zostało do takiej pracy nakłonionych przez pracodawcę. Co ciekawe, żadna z tych osób nie zadeklarowała niezadowolenia z takiej formy zatrudnienia. Samozatrudnienie nie zawsze jest więc czymś złym. Często jest to rozwiązanie, które jest zadowalające zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Samozatrudnienie lepsze od etatu?

Zarówno zwolenników, jak i przeciwników samozatrudnienia jest wiele. Nie warto jednak rozpatrywać tej kwestii tak kategorycznie. Samozatrudnienie, tak jak praca na etacie, ma swoje wady i zalety. Jednym one odpowiadają, innym nie, nie znaczy to jednak, że któraś forma zatrudnienia jest lepsza lub gorsza.

Wiele osób wybiera samozatrudnienie, mimo że wiąże się to z większym nawałem pracy i brakiem stabilizacji. Taka forma zatrudnienia z pewnością nie będzie odpowiednia dla osób, którym zależy na stałej i stabilnej pracy, jaką gwarantuje zatrudnienie na etacie. 

Wady i zalety samozatrudnienia

Praca na własną rękę wiąże się z wieloma zaletami, ale taka forma zatrudnienia ma również wady. Główne zaleta o wyższe zarobki. Należy jednak porównywać  zarobki osób pracujących na tym samym stanowisku, gdzie jedna osoba jest zatrudniona na umowę o pracę, a druga ma własną działalność i wystawia pracodawcy faktury. Mówi się również, że zaletą samozatrudnienia jest to, że można realizować różne zlecenia, a tym samym zarabiać więcej. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to łatwe, ponieważ po pierwsze, trzeba poświęcić czas, aby znaleźć osoby chętne do współpracy, po drugie, trzeba mieć siłę, aby podołać pracy na kilka etatów.

Dużym plusem samozatrudnienia jest swoboda w wykonywaniu pracy w dowolnym miejscu i czasie. Można więc iść na zakupy, kiedy w sklepach są najmniejsze kolejki albo załatwić sprawy prywatne w najbardziej dogodnym dla siebie czasie. Oczywiście dla niektórych osób taka swoboda może być minusem, dlatego wolą one iść na osiem godzin do pracy, a później mieć wolne i nie martwić się sprawami zawodowymi. Osoba samozatrudniona musi mieć cały czas pod kontrolą sprawy zawodowe. Mimo wszystko wybór odpowiedniej formy zatrudnienia zależy od indywidualnych preferencji, oczekiwań i potrzeb danej osoby.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena