Elastyczne formy zatrudnienia oraz samozatrudnienie staje się powoli normalnością. Coraz więcej pracodawców zauważa, że tego typu rozwiązanie nie tylko im się opłaca, ale przede wszystkim służy rozwojowi firmy i mobilności zatrudniania pracowników. 

Data dodania: 2013-06-28

Wyświetleń: 1124

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co na ten temat sądzą sami pracownicy? Czy i oni widzą w tego rodzaju współpracy nowe możliwości rozwoju?

W zatrudnieniu dla każdego ważne są zupełnie inne priorytety. Jedni za najważniejszy element będą uważali lokalizację firmy, inni wysokość dochodów, jeszcze inni elastyczność zatrudnienia.

Trudno znaleźć złoty środek. Wielu uważa jednak, że elastyczne zatrudnienie to bardzo dobre rozwiązanie. Daje bowiem bardzo duże pole manewru oraz możliwość pracy wielu osobom.

Gdzie samozatrudnienie oraz elastyczne godziny pracy są bardzo częstą formą zapłaty za pracę?

Niecodzienne rozwiązania w zakresie umowy o pracę najczęściej są spotykane na obszarze dużych miast. Wszędzie tam, gdzie rozwijają się firmy związane z szeroko pojętym marketingiem i e-biznesem.

Warto zatem zwrócić tutaj uwagę na wszystkie miejsca, w których komputer i nowoczesne technologie stanowią główne narzędzie pracy.

Samozatrudnienie dotyczy natomiast wszystkich tych osób, które rozliczają się przy pomocy faktury lub rachunku.

Oczywiście głównym elementem samozatrudnienia jest obowiązek wpisania do krajowego rejestru firm. Co za tym idzie, mamy obowiązek księgowania swoich dochodów. Warto jednak wiedzieć, że przy tego typu transakcjach finansowych cała prowadzona księgowość nie będzie specjalnie skomplikowana.

Największym jednak problemem osób, których dotyczy samozatrudnienie, jest podatek dochodowy. Większość z nas nie wie bowiem, w jaki sposób generować koszty oraz co można od podatku odliczać. W ten sposób kwota jaką comiesięcznie udaje się nam zarobić w dużej mierze jest pomniejszana o to, co trafia do Urzędu Skarbowego.

Samozatrudnienie będzie natomiast dobrym wyborem dla tych, którzy nie ograniczają się do przyjmowania zleceń tylko od jednego klienta. Mając kilka zleceń dobrze jest móc wystawiać faktury. Dla wielu firm z branży marketingowej taka forma rozliczenia jest bowiem podstawą do podpisania z nami umowy.

Warto  także wiedzieć, że założenie własnej działalności nic nas nie kosztuje. Ogranicza się właściwie do jednej wizyty w Urzędzie Miasta oraz ZUSie. Po wypełnieniu wszystkich druczków nasza firma może zostać uznana za otwartą, a my możemy rozpocząć zarabianie pieniędzy.

Wreszcie naszą działalność w każdej chwili możemy zawiesić bez żadnych konsekwencji finansowych.

Przed samozatrudnieniem oraz elastyczną formą zatrudnienia nie uciekniemy. Już dzisiaj śmiało możemy stwierdzić, że obie formy wynagradzania pracowników szybko zastąpią dotychczasową, tradycyjną umowę o pracę.

Warto zatem dobrze przemyśleć, jaki rodzaj zatrudnienia nam odpowiada i przygotować się na wybór jednego z nich.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena