Uzyskanie dofinansowania na pompę ciepła to kwestia, o którą pyta coraz większa liczba osób zainteresowanych ekologicznymi rozwiązaniami grzewczymi.

Data dodania: 2013-11-26

Wyświetleń: 1442

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skąd w ogóle możliwe jest uzyskanie dofinansowania akurat na ten rodzaj urządzeń? Ano dlatego, że wpisują się one w lansowaną przez Unię Europejską politykę rozwoju proekologicznych rozwiązań grzewczych. Pompy ciepła, które wykorzystują odnawialne źródła energii idealnie spełniają te kryteria.

 

Istnieje kilka sposobów na uzyskanie dofinansowania na pompę ciepła. Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem każda osoba fizyczna może się ubiegać o dofinansowanie pompy ciepła z samorządu gminnego lub powiatowego. Można je także otrzymać na szczeblu samorządu wojewódzkiego. Szczegółowe zasady przyznawania tego rodzaju dofinansowań nie są określone w prawie centralnym, lecz w aktach prawnych jednostek samorządu terytorialnego. To gminy więc, powiaty oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej precyzują skalę dofinansowania proekologicznej inwestycji oraz sposób jej rozliczenia.

 

O dofinansowanie na pompę ciepła można także wnioskować do Banku Ochrony Środowiska oraz Banku Gospodarki Krajowej. Tego rodzaju premia możliwa jest do osiągnięcia we współpracy z konkretną firmą zajmującą się produkcją i dystrybucją pomp ciepła, oferującą także profesjonalne doradztwo techniczne w sprawach montażu i eksploatacji urządzenia. Tego rodzaju dofinansowanie posiada wyjątkową zaletę, jaka jest brak konieczności własnego wkładu finansowego.

 

Krytycy obowiązujących obecnie rozwiązań wskazują na ich podstawową wadę, a mianowicie brak rozwiązań prawnych w skali całego kraju. Mamy bowiem do czynienia z sytuację, w której nie wszystkie gminy, powiaty i województwa oferują te same możliwości. Niemniej, tam gdzie one są, nic nie stoi na przeszkodzie, by wnioskować o dofinansowanie pompy ciepła.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena