Do produkcji koszulek używa się dwóch najbardziej powszechnych materiałów. Te materiały to rzecz jasna poliester i bawełna. Zastanawialiście się kiedyś, czym charakteryzują się owe materiały, co tak naprawdę mamy na sobie i jak to na nas wpływa?

Data dodania: 2013-10-09

Wyświetleń: 1651

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Koszulkowe materiały – bawełna konta poliester

Bawełna

Bawełnę znano już dwanaście tysięcy lat temu w Egipcie. Po dziś dzień najbardziej na całym świecie docenia się jej kremową egipską odmianę. Bawełna to przede wszystkim materiał w stu procentach naturalny, ciepły, miły w dotyku, wytrzymały i łatwy w praniu - i za to też jest niezwykle ceniony przez wielu użytkowników. Używa się go najczęściej przy produkcji T-shirtów i takie też koszulki są uznawane za produkty najwyższej klasy. Bawełna jest na tyle silna, że wykorzystuje się ją nie tylko do produkcji ubrań, ale także przy tworzeniu różnego rodzaju opatrunków. Tak jak wszystkie materiały, tak i bawełna nie jest materiałem w pełni doskonałym. Jakie wady należy jej przypisać? Do nich należy między innymi to, że jest nie jest termoregulacyjna. Należy wspomnieć również o tym, że na początku po zakupie bawełna będzie się elektryzować, ale to akurat problem, który po czasie znika. Wtedy możemy cieszyć się już niemal w pełni z jej wysokiej jakości.

Poliester

Wiele osób twierdzi, że jest to wyłącznie zamiennik bawełny, który tak naprawdę w żaden sposób jej nie dorównuje. Jest w tym trochę racji, ale też trochę nie, ponieważ poliester ma w wielu sytuacjach dużo znaczących zalet. To przede wszystkim materiał, który jest sprzymierzeńcem wszystkich sportowców, bowiem używa się go najczęściej w produkcji odzieży typowo sportowej. Dlaczego? Głównie dlatego, że odprowadza wilgoć i reguluje temperaturę naszego ciała, zapobiegając na przykład jego przegrzaniu. Porównując go do bawełny musimy wiedzieć o tym, że ta nasiąka potem, a poliester wręcz odwrotnie. Oczywiście można zarzucać temu materiałowi to, że jest on nienaturalny. Producenci ubrań z kolei uwielbiają go za to, że jest od bawełny o wiele tańszy.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena