Bohaterem na dziś jest... Kubek. Pan Kubek - chętnie podróżuje, rozgrzewa się trunkami, przywołuje wspomnienia, gromadzi skarby. Kubek ma zarówno swoich wielbicieli, kolekcjonerów, miłośników, jak również przeciwników - zwolenników tradycyjnej szklanki.

Data dodania: 2013-09-23

Wyświetleń: 1442

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

FELIETON

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jesienny bohater - Kubek cynamonowej herbaty

Pan kubek jest częstym mieszkańcem kuchni, zarówno męskiej, jak i żeńskiej. Kochamy go w dużej mierze za jego „ucho”, dzięki któremu w kubku łatwiej przenosi się gorące napoje oraz za wyjątkową osobość, która przybiera różne formy. Kubek to nie taka sobie standardowa szklanka!

Pan Kubek, jak kochanek, może być jednorazowy - plastikowy, jak przyjaciel na lata - ceramiczny lub jak mąż na całe życie - aluminiowy.

Kubki dostajemy w prezencie: na urodziny, walentynki, święta Bożego Narodzenia. Nierzadko również wybieramy je sami jako część wyposażenia naszej kuchni i element dekoracyjny.

Niektórzy, zachęceni atrakcyjną ceną, kupują Kubki w hipermarketach, inni w sklepie z artykułami dla domu, a jeszcze inni wolą zaprojektować swój własny Kubek z nadrukiem.

Nieważne, skąd Kubek pochodzi, większość z Nas ma swój Ulubiony. Kryteria pozwalające zakwalifikować Kubek do kategorii Ulubione są różne, kierują nami pobudki zarówno racjonalne, co i emocjonalne. Czynnikami decydującymi może być:

1. wielkość;

2. kształt kubka;

3. kolor;

4. wartość sentymentalna.

Ad. 1. Typ człowieka mobilnego zawsze wybierze mały model kubka, który nie będzie stanowił dodatkowego obciążenia w podróży. Pan Kubek Mały - najlepszy przyjaciel Wagabunda - jest niewielkich rozmiarów, lekki acz solidny, nierzadko aluminiowy, gdyż przy ekstremalnej pogodzie warto zachować ciepło.
Osoby posiadające wielki apetyt na pewno zaprzyjaźnią się z Panem Kubkiem Wielkim, z którym relaks nigdy się nie kończy.

Ad. 2. Pan Kubek Wydłużony, Stożkowy, Tradycyjny, Okrągły. W zależności od finezji i potrzeb indywidualnych użytkowników Kubek może nabierać ekstrawaganckich kształtów i odzwierciedlać niebanalną osobowość właściciela.

Ad. 3. Kolor Kubka nadaje mu osobistego charakteru oraz często stanowi wyznacznik przynależności do domownika: „Różowy jest Kasi, a Zielony to Kubek mamy”. Pan Kubek Kolorowy wyzwala pozytywną energię i ożywia wystrój kuchni.

Ad 4. Właściciele Kubka Sentymentalnego często odczuwają głęboką więź łączącą ich z naczyniem. Jest ono kojarzone bezpośrednio z osobą, od której otrzymaliśmy kubek w prezencie lub z chwilami, które przeżyliśmy z Kubkiem w towarzystwie kochanych przez nas osób.

Pan Kubek:

* wypełniony zieloną herbatę - przyjaciel kobiety na diecie;

* wypełniony aromatyczną kawą - towarzysz niekończących się spotkań;

* wypełniony gorącą czekoladą - rozgrzewa do czerwoności;

* wypełniony energią witamin - motywuje do działania;

* podarowany na Walentynki przez byłego partnera - może wpędzać w melancholię;

* na wakacjach - pomaga gromadzić muszelki, piach i urlopowe wspomnienia;

* na wiosnę - Pan Kubek przejmuje rolę wazonu na kwiaty.

Pan Kubek wykorzystany jako naczynie zbiorcze może skrywać w sobie słodycze schowane „na czarną godzinę”, damskie bibeloty (każda Pani ma swoje gadżety, które często wkłada do kubka w kuchni; mogą to być pierścionki, paragony z zakupów, pieniądze, akcesoria do manicure, ozdoby do włosów etc), dziecięce zabawki i wiele innych ciekawych przedmiotów.

Pan Kubek - romantyczny symbol miłości kochanków, bohater wiersza M. Konopnickiej.

Z jednego kubka ty i ja Piliśmy onej chwili, Lecz że nam w wodę padła łza, Więc kubek my rozbili.
I poszli w świat, i poszli w dal, Osobną każde drogą, Ani nam szczątków onych żal, Co zrosnąć się nie mogą...
Dziś, kiedy w skwary znojnych susz Samotne kroki niosę, Gwiazdy mi jasne z złotych kruż Podają srebrną rosę.
Lecz wiem, że w żadnej z gwiezdnych czasz Nie znajdzie się ochłoda, Jaką miał prosty kubek nasz, Gdzie były łzy i woda.

Czym kubek jest dla Was? Przedmiotem użytku codziennego, ozdobą na półce, synonimem  relaksu, skarbnicą ciepłych wspomnień, a może, jak w wierszu Konopnickiej, symbolem nieszczęśliwej miłości? Jakie są Wasze ulubione kubki?

Licencja: Creative Commons
1 Ocena