Wątroba jest największym i jednym z najważniejszych organów naszego ciała. Znajduje się po prawej dolnej stronie jamy brzusznej i jest zbudowana z komórek wątroby nazywanych hepatocytami.
Ten narząd pełni bardzo istotne funkcje w naszym organizmie. Pierwszą z nich jest funkcja filtracyjna czyli oczyszczanie naszego ciała z toksyn. Druga funkcja nazywana zewnątrzwydzielniczą polega na produkowaniu żółci i wydzielaniem jej do dwunastnicy. Kolejną funkcją wątroby jest funkcja wewnątrzwydzielnicza, która polega na wydzielaniu do krwi oraz chłonki ich składników.
Kiedy nasza wątroba jest chora jej funkcje są upośledzone, dlatego należy podjąć szybko leczenie.
Jest wiele chorób wątroby. Wymienię tutaj najważniejsze z nich.
Dolegliwością spowodowaną niewłaściwym odżywianiem jest stłuszczenie wątroby. Może do tej dolegliwości dojść nie tylko z powodu nieodpowiedniej diety i otyłości lecz również w wyniku skłonności genetycznych, zaburzeń gospodarki tłuszczowej organizmu, wirusowego zapalenia wątroby, nadużywania alkoholu. Tą dolegliwość dzielimy na dwa rodzaje czyli poalkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Choroba powoduje zmęczenie, osłabienie, zaburzenia snu i złe samopoczucie.
Inną dolegliwością jest marskość wątroby. Jest to inaczej zwłóknienie wątroby i może być rezultatem wielu przewlekłych chorób. Najczęstszą przyczyną jest alkoholizm. Co ósmy człowiek, który nadużywa alkoholu ma marskość wątroby. Ta choroba może być również wywołana przez wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, chorobę Wilsona, homechromatozę czy autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Główne objawy tej dolegliwości to brak apetytu, utrata wagi, mdłości, poczucie rozpierania brzucha po jedzeniu, osłabienie. W stadium zaawansowanym choroby może pojawić się żółtaczka i zwiększenie obwodu brzucha.
Inną chorobą wątroby są jej torbiele. Mogą występować torbiele genetyczne i wrodzone, które powstają w wyniku niewłaściwego rozwoju przewodów żółciowych podczas życia płodowego.
Innym rodzajem torbieli wątroby są nowotworowe torbiele wątroby. Jeszcze innym rodzajem z jakim możemy się spotkać są pasożytnicze torbiele wątroby powstające, gdy w organizmie znajduje się pasożyt tasiemiec bąblowcowy. Najczęściej występujące są żółciowe torbiele wątroby powstające przy chorobie Carolego. Przy tej dolegliwości drogi żółciowe są poszerzone, co przyczynia się do powstania złogów i zapaleń wątroby.
Kiedy mamy torbiel lub torbiele wątroby możemy czuć jej uciskanie, dyskomfort, wzdęcia, poczucie pełności nadbrzusza, ból. Mogą się zdarzyć również wymioty.
Częstymi chorobami wątroby są wirusowe zapalenia wątroby typu A, B i C. WZW A to choroba brudnych rąk wynikająca z niestosowania odpowiednich zasad higieny. Może być również wywołana przez jedzenie zanieczyszczonej żywności czy picie niegotowanej wody. Przy tym schorzeniu możemy odczuwać bóle brzucha. Mogą również wystąpić biegunka, zmiany wysypkowe, swędzenie skóry, gorączka, żółtaczka widoczna na białkówce oka i skórze, ciemny mocz i odbarwiony stolec.
Drugą odmianą jest wirusowe zapalenie wątroby typu B. Jest to tak zwana żółtaczka wszczepienna. W wyjątkowych przypadkach może doprowadzić nawet do zgonu. Mogą ją spowodować przygodne kontakty seksualne, transfuzje zakażonej krwi, kontakt z krwią chorego, zabiegi chirurgiczne, zabiegi kosmetyczne, kontakt z płynami ustrojowymi chorego np. dziecko poczęte może się zarazić od swojej matki jeśli jest chora.
Chorobę charakteryzują takie objawy jak utrata apetytu, biegunki, wymioty, stan podgorączkowy, ogólne osłabienie organizmu.
Ostatnią odmianą WZW jest wirusowe zapalenie wątroby typu C. Dolegliwość nazywa się również żółtaczką typu C. Dolegliwość może spowodować kontakt z zakażoną krwią oraz ryzykowne kontakty seksualne. Przy tej chorobie odczuwamy zmęczenie, brak apetytu, ból w podbrzuszu, osłabienie organizmu, zmniejszenie apetytu. Widoczne jest również zażółcenie skóry.
Wątroba to bardzo ważny narząd pełniący istotne funkcje w naszym organizmie. Jeżeli tylko odczuwamy dolegliwości z nią związane powinniśmy się zgłosić jak najszybciej do lekarza hepatologa w celu podjęcia leczenia.