Wielu osobom, które chcą hobbystycznie pograć w piłkę siatkową wydaje się, że siatkarz nie wymaga specjalistycznego stroju. Przecież wystarczą mu takie elementy jak koszulka, spodenki, skarpetki i jakieś tenisówki.

Data dodania: 2013-09-11

Wyświetleń: 2020

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Okazuje się jednak, że są w błędzie, gdyż specjalistyczny strój dla osoby grającej w siatkówkę wymaga dodatkowych i bardzo ważnych elementów.

Podstawowe elementy, tak jak wspomniane spodenki, koszulka czy skarpety mogą być uzależnione od indywidualnych potrzeb zawodnika. Zwykle przy doborze stroju duże znaczenie ma pora roku. W ciepłych miesiącach dominuje letnia odzież sportowa, taka jak koszulki bez rękawów, T-shirty, polo, krótkie spodenki i krótkie skarpetki. Zimą natomiast zawodnicy trenują często w dresach z długimi rękawami i nogawkami.

Strój sportowy nie może krępować ruchów zawodnika, ponadto warto też zwrócić uwagę na obecność systemów wentylacyjnych. Kobiety zamiast spodenek noszą często getry przylegające do ciała. Bardzo ważny jest też właściwie dobrany stanik sportowy, którego zadaniem jest ochrona biustu przed urazami. Siatkarskie skarpetki natomiast są zwykle długie i sięgają kolan.

Kolejnym elementem stroju jest obuwie sportowe. Buty do grania w siatkówkę powinny być wygodne i dobrze dopasowane. Najlepsza będzie kauczukowa podeszwa, która będzie na tyle miękka, żeby nie ograniczała ruchów i jednocześnie na tyle sztywna, żeby dobrze chroniła stopę. Warto zwrócić uwagę na stabilizację stawu skokowego, który jest najbardziej narażony na urazy podczas gry oraz poduszkę żelową, która odpowiada za właściwą amortyzację.

Bardzo istotnym elementem wyposażenia siatkarza są ochraniacze na kolana. Najlepszym wyborem będą nakolanniki wykonane z elastycznych materiałów oraz posiadające z tyłu otwór wentylacyjny. Dobrze dopasowują się one do nogi i jednocześnie zapewniają dostateczną amortyzację podczas upadku i wentylację.

Wyposażenie siatkarza to jednak nie tylko odzież sportowa i ochraniacze. To również torba sportowa, która pomieści zarówno ubranie, jak i przybory do mycia, ręcznik, stabilizatory ochronne i opaski oraz plaster bez gazy. Służy on do owijania palców w celu ochrony przed kontuzjami, takimi jak wybicie ze stawu. Ponadto wiele osób nosi na trening również własną piłkę i pompkę, które też muszą zmieścić się w torbie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena